Ogólnopolski konkurs Agroliga organizowany jest od 15 lat, aby promować najlepszych polskich rolników i firmy związane z rolnictwem. Pierwszy etap wyłania Wojewódzkich Mistrzów, którzy następnie reprezentują swoje regiony na etapie centralnym. – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie jest organizatorem podlaskiego finału, konkursu promującego osiągnięcia i możliwości laureatów, a ich przykład działa mobilizująco na innych – mówi dyrektor ośrodka Mirosława Jaroszewicz-Łojewska. 

Województwo podlaskie określane jest mianem „zielonych płuc Polski” i słynie przede wszystkim z produkcji mleka. Dlatego ten potencjał należy wykorzystać – podkreślał podczas inauguracji wojewódzkiego etapu konkursu prof. Bogusław Plawgo z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży. Należy promować rolnictwo i polski sektor spożywczy, mleko i sery, pokazując przy tym podlaskich rolników i firmy działające w tym rejonie. Również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że ciężka praca rolnika powinna być doceniana, a dzięki takim konkursom można je promować i wspierać. – W ostatnich latach wiele w podlaskim rolnictwie się zmieniło i mamy czym się pochwalić. Mam nadzieję, że jednym z głównych motorów rozwoju województwa podlaskiego będzie właśnie rolnictwo, a ciężka praca w tej branży przyniesie wymierne efekty – dodał Paszkowski.

Kto wygrał
Mistrzami Podlaskiej Agroligi zostali  Renata i Bogdan Zakrzewski z Lizyny Nowej. Prowadzą oni gospodarstwo o powierzchni 100 ha,  z czego połowa to grunty orne, a w strukturze zasiewów dominuje kukurydza na kiszonkę. Pozostałe 50 ha to użytki zielone, co wiąże się bezpośrednio ze specjalizacją gospodarstwa – produkcją mleka. Obecnie stado podstawowe liczy 180 sztuk bydła (krowy rasy NCB z domieszką krwi HF), w tym 100 sztuk krów mlecznych w oborze wolnostanowiskowej. Rolnicy bardzo dbają o wysoką jakość, w 2006 r. sprzedali do SM Mlekovita 780 tys. litrów mleka w klasie ekstra.

W kategorii firmy wygrała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce (powstała w 1962 r.) zajmująca się skupem mleka, przetwórstwem i sprzedażą artykułów nabiałowych zarówno na rynku polskim, jak i na zagranicznym. Dostawcami mleczarni są rolnicy z powiatów: hajnowskiego, bielskiego, siemiatyckiego i białostockiego. Jak podkreśla przedstawiciel firmy, to wyróżnienie dla członków spółdzielni, dostawców mleka, którzy mają często mniejsze gospodarstwa niż w innych rejonach województwa podlaskiego. Ich gospodarstwa są mniejsze, a przez to i gorzej zmechanizowane, a praca cięższa. Tytuł Mistrza Agroligi zobowiązuje do podnoszenia poprzeczki. Zakład specjalizuje się w produkcji serów podpuszczkowych dojrzewających i serów twarogowych niedojrzewających produkowanych metodą tradycyjną i automatyczną. We wszystkich pomieszczeniach utrzymywany jest odpowiedni stan sanitarno-higieniczny, wdrożono też system HACCP.

Sukcesy poprzedników
Rolnicy i firmy z Podlasia mają już doświadczenia w wygrywaniu etapu ogólnopolskiego Agroligi. Wielokrotnie bowiem zwycięzcy etapu wojewódzkiego zdobywali tytuł Mistrza czy Wicemistrza Krajowego. Najbardziej owocnym był 1997 r., gdzie I miejsce w kategorii „Rolnik” zajęła Józefa Jałbrzykowska z Gardlina, a wicemistrzem została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Zambrowie. Podobnie też w 2001 r., obok tytułu Mistrza dla Prywatnego Gospodarstwa Ogrodniczego z Białegostoku, gospodarstwo Barbary i Adama Medykiewicz z Solistówka otrzymało tytuł wicemistrza. Również SM Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego wygrała  w 1999 r. krajową Agroligę, a wiele innych firm i rolników z tego terenu zdobywało laury w konkursie.


Laureaci Podlaskiej Agroligi 2007
W kategorii „Rolnicy” zwyciężyli:
I miejsce
gospodarstwo Renaty i Bogdana Dariusza Zakrzewskich z Lizy Nowej, powiat białostocki
II miejsce
gospodarstwo Danuty i Zbigniewa Klimaszewskich z Klimasz w gminie Zambrów
III miejsce
gospodarstwo Dalicji i Piotra Puzowskich z Kompocia w powiecie sejneńskim

W kategorii „Firmy” zwyciężyli:
I miejsce
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce
II miejsce
„Farmer” Sp. z o.o. Sokółka

Źródło: Farmer 15/2007