Kontraktowane ilości są dostosowane do możliwości przemiałowych poszczególnych młynów. Spółka szacuje, że po żniwach do maja przyszłego roku zapotrzebowanie będzie wynosiło ok. 270 tys. ton: Młyn Teresin - 100 tys. t, Płońsk - 80 tys. t, Kluczbork - 40 tys. t, Białołęka i Oleśnica - po 20 tys. t i Nakło - 10 tys. t.

Obecnie funkcjonują umowy wieloletnie z określoną ceną minimalną skupu (80 euro za tonę) oraz karą umowną (20 zł za tonę). Zgodnie z umową co najmniej połowa wysianego ziarna siewnego musi być kwalifikowana i zaprawiona. Umowa przewiduje także minimalną ilość ziarna dostarczaną do skupu - 20 t. Ziarno musi być dostarczone do 30 października lub wg terminów określonych w harmonogramie dostaw. Ziarno musi zawierać co najmniej 12 proc. białka i 27 proc. glutenu. Cena skupu jest równa cenie rynkowej w danym dniu, ale obowiązuje cena minimalna. Termin płatności wynosi 14 dni. Możliwe jest przedłużenie umowy na kolejny rok na zasadzie aneksu do umowy.

Po żniwach Polskie Młyny chcą wprowadzić “Program Kształtowania Jakości”. Ma on podnieść jakość ziarna oraz spełnić wymogi związane ze śledzeniem surowca w procesie produkcji żywności. W związku z tym planuje się wprowadzić kontraktację wybranych odmian uprawianych zgodnie z określoną technologią. W tym celu zostanie przygotowana lista zabiegów preferowanych i produktów mających wpływ na jakość ziarna. Przestrzeganie tych wymogów będzie dodatkowo premiowane, by zachęcać innych rolników do podobnych działań. Mają być także wprowadzone karty stałego klienta i programy lojalnościowe dla kontraktujących.

Źródło: "Farmer" 15/2005