- Poprzez dobrze skonstruowane spółdzielnie, ale również grupy producenckie, w ten sposób można wypracować lepsze mechanizmy cenowe, skupowe. Można też skrócić tę drogę od pola do stołu. Od zebrania plonu rąk ludzkich do stołu konsumenta, tak żeby ten łańcuszek pośredników nie zabierał lwiej części marży - mówił premier.

Jak dodał, jest to jego zdaniem korzystne rozwiązanie nie tylko dla producentów rolnych. - Także w innych branżach mamy do czynienia z takim zjawiskiem, że często zagraniczni pośrednicy zabierają znaczną część marży w produkcji i w sprzedaży. Chcemy przede wszystkim, żeby polscy producenci, przedsiębiorcy, spółdzielcy mieli jak najwyższy zysk - podkreślił.

Wskazał, że państwo aktywnie wspiera spółdzielczość, podając przykład właśnie Spółdzielczego Związku Grup Producentów Rolnych "Lazur". - Tutaj spółdzielnia korzysta również ze współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pod naszym kierunkiem te dopłaty z ARiMR do inwestycji sięgają (…) 50 proc. - podkreślił.

Szef rządu ocenił także, iż polskie firmy rolno-spożywcze odnoszą coraz większe sukcesy również na arenie międzynarodowej. Zwrócił uwagę, że 30 proc. produkcji spółdzielni "Lazur" trafia na eksport.

- Gdyby cała gospodarka radziła sobie tak, jak polski przemysł rolno-spożywczy i w kraju, i w eksporcie, to polski wzrost gospodarczy byłby ze dwa razy większy - ocenił. Jak dodał, polscy przedsiębiorcy coraz bardziej różnicują również kierunki eksportowe.

Zauważył też, że rośnie eksport do Stanów Zjednoczonych i jeżeli to tempo zostanie utrzymane, to łączna wartość eksportu do USA będzie pierwszy raz wyższa niż do Rosji. - Widać sukces naszych przedsiębiorców. Mimo różnych zakazów, embarga podbijamy zewnętrzne rynki, i to nie tylko te europejskie, ale też Azję, Daleki Wschód, Kanadę - opisywał. Dodał, że rośnie także eksport do krajów, które nie były tradycyjnymi rynkami zbytu polskich produktów, jak np. Szwajcaria czy Norwegia.

Premier pytany był także o budowę obwodnicy Kalisza. - W celu przyspieszenia budowy obwodnic ogłosiłem tydzień temu program funduszu budowy 100 obwodnic, bo do tej pory w czasach naszych poprzedników obwodnic powstawało tyle co kot napłakał. (...) Przeznaczamy nowe środki, odzyskane z rąk przestępców - powiedział.