Po tak dziwnej zimie już chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aura może zawsze zaskoczyć. Wiadomo, nie zawsze negatywnie, ale jednak najczęściej. Mając informację o jej najbliższym przebiegu, można tak zaplanować prace w gospodarstwie, aby skutki kaprysów pogody były możliwie najmniej odczuwalne.

Telewizyjna prognoza pogody ma swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że wystarczy pamiętać, o której godzinie jest emisja programu, a później już tylko obejrzeć. Niestety, nie zawsze dane pogodowe przekazywane przez „pogodynkę” sprawdzają się w stu procentach. Na domiar złego bardzo często prognozy w telewizji są zbyt mało dokładne. Jest to niewątpliwie problem, ale taki, który można szybko rozwiązać. Z pomocą, po raz kolejny, przychodzi wirtualna sieć informacyjna – Internet.

Każdy z większych portali ogólnoinformacyjnych, takich jak Wirtualna Polska czy Onet.pl, ma dział poświęcony prognozie pogody. Większości internautom to zapewne starcza, ale dla rolników może być za mało szczegółowe. Istnieją jednak portale poświęcone tylko prognozie pogody. Za ich pomocą można dowiedzieć się, czy jutro będzie padać deszcz, z jaką siłą będzie wiał wiatr lub jakie będzie ciśnienie. Niby nic szczególnego, gdyby nie fakt, że taką dokładną prognozę można poznać dla własnej gminy!

Magia liczb
Jeśli ktoś jest zainteresowany dokładną prognozą pogody dla określonej gminy, koniecznie musi odwiedzić Numeryczną Prognozę Pogody. Do głównych zalet tego rozbudowanego serwisu należy niesamowita prostota obsługi i konkretność zawartych w nim informacji. Wpisując odpowiedni adres w przeglądarce internetowej, otworzy się błękitna strona, na której, w centralnym punkcie znajduje się rozwijana lista polskich miast, dla których za pomocą jednego kliknięcia przyciskiem myszki można wywołać tak zwany meteogram. Ale o nim za chwilę. Z lewej strony witryny znajduje się mapka Polski, działająca w identyczny sposób – wystarczy kliknąć na wybrane miejsce i wyświetli się meteogram. Poniżej znajduje się odnośnik do szczegółowej listy gmin. Wystarczy wybrać województwo i znaleźć poszukiwane miejsce. I znów – jeden klik – i wyświetli się meteogram. Wspomniany już kilka razy meteogram graficznie przedstawia wszystkie najważniejsze informacje pogodowe na najbliższe trzy dni: temperatura uśredniona i odczuwana, wilgotność względna, opady deszczu i śniegu, poziom ciśnienia, prędkość i kierunek wiatru, wysokość chmur – wszystko to ciekawie i kolorowo przedstawione. U góry strony głównej serwisu znajduje się aktualny komentarz synoptyka – to bardzo dobry pomysł.

Poznaniacy górą
Rolnicy z Wielkopolski mają zdecydowanie najlepiej. A wszystko dzięki Wielkopolskiemu Internetowemu Serwisowi Informacji Agrometeorologicznej WISIA. Już na pierwszej stronie widnieje napis: „Tutaj znajdziesz agrometeorologiczną prognozę pogody dla swego gospodarstwa”. Ten napis jest jednocześnie odnośnikiem (taki sam efekt przyniesie skorzystanie z odnośnika „prognoza pogody” znajdującego się po lewej stronie), a po jego naciśnięciu pojawia się mapa z powiatami województwa wielkopolskiego. Wystarczy wybrać odpowiednie i pojawia się kolejna mapa, tym razem mapa gmin. Meteogram jest zbliżony do tego z Numerycznej Prognozy Pogody. Podana jest temperatura powietrza na wysokości 1,5 m, przy gruncie, jak również temperatura gleby na głębokości 5 cm. Uwzględniono również wilgotność gleby na głębokości 5 cm. Jest również wskaźnik promieniowania całkowitego. Fachowa prognoza agrometeorologiczna ukaże się po naciśnięciu odnośnika „Prognoza agrometeorologiczna”. Znajduje się tutaj dużo bardzo istotnych informacji: klimatyczny bilans wodny, terminy pojawienia się szkodników roślin, sygnalizacja zarazy ziemniaka, warunki wykonywania zabiegów chemicznej ochrony roślin. Dzięki tym informacjom można dokładnie zaplanować rozkład prac w gospodarstwie, a wybrany termin na pewno będzie poprawny. Wykazy temperatury odczuwalnej są umieszczone w kolejnej zakładce po lewej stronie. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie tabeli z ewentualnymi zagrożeniami, jakie może nieść niska temperatura.

Prognoza agrometeorologiczna dostępna jest również na stronach poznańskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dostępna jest prognoza dobowa, 3- i 7-dniowa dla województw wielkopolskiego i lubuskiego. Niestety, informacje dotyczące danych pogodowych są mniej dokładne.

Kompleksowo o pogodzie
Twoja Pogoda to portal dla wszystkich internautów, których interesuje pogoda. Znajduje się tu prognoza pogody dla Polski, Europy i Świata. Można zapoznać się z kolorowymi mapkami obrazującymi ilość opadów czy temperaturę z wyprzedzeniem do czterech dni na całym świecie. Ale to nie wszystko. Specjalne działy dotyczące huraganów, tajfunów czy anomalii pogodowych znacznie wzbogacają merytoryczną wartość witryny. Miłośnicy meteorologii mogą pograć w quizy pogodowe lub ściągnąć ciekawą tapetę na pulpit komputera. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również kamery internetowe umieszczone w różnych miejscach na całym świecie. Dzięki temu można bezpośrednio śledzić warunki pogodowe na drugiej część kuli ziemskiej – na przykład w Australii. Dużym atutem witryny są również dostępne zdjęcia satelitarne – niesamowite wrażenie.

Źródło: Farmer 06/2007