Młyny kupują żyto płacąc maksymalnie 300 zł za tonę. Pszenica jest niewiele droższa. Aktualna hurtowa cena mąki to 70-80 gr. za kilogram. Pochodzi ona jednak jeszcze z ubiegłorocznych zapasów, kiedy ceny były sporo wyższe od obcnych cen surowaca na rynku. Jeśli obecna cena zboża w skupie będzie nadal tak niska, to mąka stanieje do 50-55 gr. za kilogram. Jak twierdzą dobrze poinformowani, zakłady młynarskie w obronie dotychczasowej ceny "rozcieńczają" starą mąkę dodając 20-30 proc. tańszą tegoroczną. Nie mniej nadejdzie moment w którym będą sprzedawały już tylko mąkę z ostatnich żniw.

W opinii właścicieli szeregu piekarni, spadek ceny pieczywa wymusi silna konkurencja wewnątrz branży. Malejąca sprzedaż wyższych asortymentów (bułki pszenne, chałki, ciastka drożdżowe) na rzecz zwykłego chleba, to kolejny powód dla którego dotychczasowe ceny są nie do utrzymania.

Rok urodzaju w warunkach kryzysu gospodarczego, okazuje się więc fatalnym w skutkach nie tylko dla producentów zbóż ale także branży młynarskiej i piekarniczej.

Źródło: farmer.pl