Po raz dziesiąty idea konkursu połączyła we wspólnym działaniu przedstawicieli instytucji, organizacji i mediów działających na rzecz promocji i rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Bardzo ważne jest, aby inicjatywy takie jak „Sposób na sukces” wspomagały promowanie polskich firm i produktów. Aby tworzyły pozytywną atmosferę wokół tych, którzy troszcząc się o własny ekonomiczny sukces, są jednocześnie źródłem miejsc pracy, wspierają środowiska lokalne i aktywnie uczestniczą w rozwiązywaniu problemów społecznych – powiedział w Pałacu Belwederskim na rozpoczęciu uroczystości nagrodzenia laureatów konkursu dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – Krzysztof Mościcki.

Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania podkreślał, że nowe inicjatywy na terenach wiejskich są swego rodzaju szansą na sukces, które mogą następnie przerodzić się w tytułowy sposób na sukces.

Jednym z celów konkursu jest aktywizacja gospodarcza mieszkańców wsi, promocja rozwoju przedsiębiorczości, w tym pozarolniczych przedsięwzięć tworzących nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich i w miastach do 20 tys. mieszkańców. – Bardzo ważne jest zaangażowanie i wiara, że pomysł ma rację bytu. To jest sposób na osiągnięcie wymarzonego celu – mówi Marek Kaczorowski zapytany przez nas jak osiągnąć sukces. Kaczorowski jest właścicielem Browaru Koreb, który otrzymał nagrodę drugiego stopnia w kategorii rodzinnej.

Przedsiębiorca został też uhonorowany przez nasz portal farmer.pl i dwutygodnik Farmer. A puchar okolicznościowy wręczył mu Radosław Iwański – redaktor naczelny farmer.pl i magazynu Farmer.

Podobnego zdania jest małżeństwo Kozłowskich, którzy swoją przyszłość wiążą z rozwojem gospodarstwa rolnego „Ziołowa Dolina” w województwie warmińsko-mazurskim. – Trzeba wychodzić naprzeciw oczekiwaniom potencjalnym klientom i proponować innowacyjne rozwiązania – mówią. To gospodarstwo takie rozwiązania proponuje, bo ich sposobem na sukces jest organizacja szkoleń, konferencji i imprez okolicznościowych w pięknym otoczeniu.

X edycja „Sposobu na sukces” dobiegła końca. Jej uwieńczeniem było nagrodzenie pracy i trudu laureatów, którzy prężnie działają w swoich lokalnych „małych ojczyznach”, ale nie tylko. W tym roku wyłoniono ich piętnastu w czterech kategoriach i wyróżnienia.

Oto laureaci:

Kategoria Indywidualna

Nagrody I go stopnia
- Usługi strzecharskie „COM-DACH” Import-Export Marian Jamrozik z Podlesia w województwie śląskim. Firma zajmuje się kryciem dachów strzechą z trzciny wodnej.

- Gabinet Kosmetyczny „FOR YOU” Katarzyny Łabędy z miejscowości Śmigiel w Wielkopolsce. Zakład kosmetyczny odznacza się wysokim standardem, a wybudowany został na bazie budynku gospodarczego.

Nagroda II go stopnia
- Zakład Usług Leśnych „Drzewko” Katarzyny Lubera ze Srokowa w województwie warmińsko-mazurskim. Firma zajmuje się świadczeniem usług z zakresu gospodarki leśnej w lasach prywatnych.

Nagroda III go stopnia
- Zakład Krawiecki Renaty Mażulul z Mysłakowic na Dolnym Śląsku. Właścicielka projektuje i szyje odzież damską z lnu.

Kategoria Rodzinna

Nagrody I go stopnia
- Vibrobet Zębala, Kudlańska Spółka Jawna, której właścicielem są Ryszard i Irena Zębala, Katarzyna Kudlańska, Tomasz Zębala z miejscowości Przemęczany z Małopolski. Firma zajmuje się produkcją wyrobów betonowych takich jak kręgi, płytki chodnikowe, obrzeża, kostka brukowa na potrzeby modernizacji dróg.

- Tradycyjna Wędzarnia Warmińska Jarosława, Elżbiety i Anny Parol z Kaborna w powiecie olsztyńskim. Właściciele zajmują się wędzeniem ryb w tym pstrąga tęczowego i potokowego oraz karpia z zachowaniem tradycji kulinarnych regionu.

Nagrody II go stopnia
- Browar Koreb Marka Kaczorowskiego z Łaska w Łódzkiem. Firma zajmuje się przywróceniem ponad 600-letniej tradycji produkcji „Piw Łaskich”.

- Gospodarstwo rolne „Ziołowa Dolina” Krystyny i Bogdana Kozłowskich z miejscowości Wilimowo w województwie warmińsko-mazurskim. Właściciele rozbudowali pomieszczenia konferencyjne oraz zaplecze kuchenne jako baza dla organizacji konferencji, szkoleń i imprez okolicznościowych.

Nagroda III go stopnia
- Firma Usługowa Dworek „Róża Poraja” Bernardy i Zdzisława Serwatka z Budziejewa w Wielkopolsce. Modernizacja stylowego dworku oraz renowacja kompleksu parkowego, organizacja przyjęć okolicznościowych, szkoleń, konferencji.

Kategoria Zespołowa

Nagroda I go stopnia
- Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw „SAD-POL” w Polubiczach Dworskich w województwie lubelskim. Wiceprezesem jest Stanisław Daniłoś. Zrzeszenie wybudowało okazałą przechowalnię owoców i warzyw z kontrolowaną atmosferą.

Nagroda II go stopnia
- Spółdzielnia Usług Rolniczych w Radziłowie, gdzie prezesem jest Wiesław Mordasiewicz. Spółdzielnia rozszerzyła zakres działalności poprzez zakup sprzętu i uruchomienie nowych punktów sprzedaży.

Kategoria Inicjatywy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych

Nagroda I go stopnia
- Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta z Wolina w województwie zachodniopomorskim. Działalność Centrum Słowian i Wikingów to promocja wczesnośredniowiecznych tradycji i kultury Wolina.

Nagroda II go stopnia
- Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach na Pomorzu. Realizacja projektu "Polubić pracę - CIS na aktywność" – reintegracja zawodowa i społeczna osób długotrwale bezrobotnych.

Wyróżnienia
- Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne Sp. z o.o. w Bukowinie Tatrzańskiej w Małopolsce, które wybudowało kompleks Basenów Termalnych.

- Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „Hortulus” Iwony Bigońskiej z Dobrzyca w województwie zachodniopomorskim. Firma zajmuje się edukacją przyrodniczą prowadzoną w ogrodach tematycznych w Dobrzycy.

Wszystkim gratulujemy!

Źródło: farmer.pl