"Kiełbasa solecka", zgłoszona do konkursu przez Przedsiębiorstwo Drobiarskie "Drobex" sp. z o.o. w Bydgoszczy, wygrała w kategorii zakłady przetwórcze przemysłu rolno-spożywczego, a danie "Królik po witowsku", zgłoszone przez Zespół Szkół Mechanicznych (z klasami gastronomicznymi) w Radziejowie zwyciężyło w kategorii restauracje.

W kategorii zakładów przetwórczych drugie miejsce zajęła "Bułka ze szpinakiem" z Piekarni-Cukierni B.K. Rumińscy w Głogowie, a trzecie - "Piernik starotoruński" z Cukierni Franciszek Pokojski s.c. w Toruniu. W kategorii restauracje drugie miejsce przypadło "Kaczce pieczonej z konfiturą z czerwonej cebuli i kluseczkami z dyni" z Karczmy Spichrz w Toruniu, a trzecie - "Złocista zupa z dyni" z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu.

Zwycięzcy otrzymali prawo zaprezentowania nagrodzonych produktów na stoisku promocyjnym województwa kujawsko-pomorskiego podczas przyszłorocznych Międzynarodowych Targów Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa "Gruene Woche" w Berlinie. Wszyscy laureaci zostali uhonorowani kryształowymi statuetkami.

Do konkursu w obu kategoriach zgłoszono łącznie 37 produktów. Organizatorem konkursu Najlepszy Produkt Spożywczy Pomorza i Kujaw był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.