- Od marca przyszłego roku do 31 sierpnia 2020 będzie prowadzony 6-miesięczny obrót pilotażowy zgodnie z umową z KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) - powiedział wiceprezes. Dodał, że jedynym towarem w obrocie będzie pszenica zwykła kategorii A, B i C.

- Obrót będzie prowadzony w dwóch opcjach: jedna - to będą cykliczne, cotygodniowe sesje, które będą dotyczyły pszenicy kategorii B i C, (...) ale będzie także możliwość zawierania transakcji w formie aukcji, na żądanie uczestników tego rynku. Te aukcje będą dotyczyły wszystkich trzech kategorii pszenicy - zaznaczył.

Gdy skończy się okres pilotażowy, "będziemy chcieli wprowadzać na tej platformie, w ramach regulaminów, nowe produkty rolno-spożywcze. Może w perspektywie również instrumenty finansowe, oparte o te produkty" mówił Listwoń.

Trwają prace m.in. nad procedurami i wzorami umów dla giełdy produktów rolnych. - Pracujemy (...) nad bardzo ważnym dla tego projektu systemem magazynów, nad konkretami, które będą sprawdzały jakość odpowiednich towarów - powiedział.

- Cały system transakcyjny po naszej stronie jest gotowy, natomiast trwają prace nad systemami wsparcia, czyli np. nad systemem rozliczeń tego towaru w magazynach - zaznaczył.

Prezes GPW Marek Dietl powiedział, że kwestie techniczne związane z działaniem giełdy żywnościowej potrwają do końca br. - Będziemy gotowi do końca roku - taki "onboarding" klientów zacznie się w styczniu. Na początku roku zacznie się marketing - podkreślił.

Giełda Papierów Wartościowych (GPW), Towarowa Giełda Energii (TGE) i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) od początku roku rozpoczęła prace nad projektem "Platforma Żywnościowa", którego celem jest uruchomienie elektronicznej platformy obrotu towarami rolnymi. Jest to pionierski projekt, ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako kluczowy dla rozwoju sektora rolniczego w Polsce. Koordynatorem jego realizacji jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawą towarów, w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego.