PRZEGLĄD PRASY: Konkurs, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski miał za zadanie wyłonić najlepsze gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, ośrodki i tym podobne położone na wsi oraz ośrodki edukacyjne, terapeutyczne i inne – pisze Monika Kaczyńska.

Do konkursu swoje typy mogły zgłaszać gminy, starostwa stowarzyszenia, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje rolników. Takich zgłoszeń napłynęło ponad sto. Pierwsza selekcja odbywała się na podstawie opisów i zdjęć. Ostatecznie do drugiego etapu przeszło ponad sześćdziesiąt obiektów. Łączyło je jedno - wszystkie były położone na wsi. Poza tym różniło je wszystko - ilość miejsc noclegowych, ich standard, a także oferowane atrakcje. Całe lato kapituła konkursu złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Akademii Rolniczej, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a także Poznańskiego Stowarzyszenia Agroturystyki i mediów składali wizyty w gospodarstwach i oceniali każdy szczegół - od oznakowania drogi dojazdowej począwszy, skończywszy na wystroju pokojów dla gości i znajomości języków obcych gospodarzy.

Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się popularnością wśród mieszkańców miast.

Wbrew obiegowej opinii nie każda kwatera czy pensjonat mieszczący się na wsi to obiekt agroturystyczny. O takim można mówić, jeśli właściciel przyjmujący gości prowadzi jednocześnie gospodarstwo i na tym zarabia.

Wciąż domagamy się jasnego zdefiniowania agroturystyki - mówi dr Janusz Majewski, szef Zakładu Agroturystyki na poznańskiej Akademii Rolniczej. W tym konkursie oddzielnie ocenialiśmy obiekty powiązane z gospodarstwami rolnymi i trudniące się wyłącznie działalnością turystyczną. A i tak wyznaczone kategorie okazały się zbyt wąskie.

Powodem tego stanu rzeczy była wielka różnorodność oferty. Wśród odwiedzonych przez kapitułę nie brakowało kwater z kilkoma miejscami noclegowymi, ale było też sporo przedsięwzięć na dużą skalę, pozwalających zakwaterować jednocześnie 30 i więcej osób.

Nie mniej ważny był także standard oferowanych noclegów. Wymagania klientów rosną - mówi Ewa Tuliszka z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W tej chwili większość oczekuje oddzielnej łazienki przy każdym pokoju, ładnego wystroju, o idealnej czystości nie wspominając.

Ostatecznie do nagród w trzech kategoriach nominowano 15 gospodarstw z całej Wielkopolski. Kto zwyciężył, okaże się w czasie gali, która odbędzie się w grudniu. Jedno jednak jest pewne - wszyscy nominowani zaprezentowali ciekawą ofertę i wysoki standard.

Wybór był naprawdę trudny Praktycznie każdy z nominowanych zasługiwał na to, by otrzymać nagrodę. O zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty.– mówi Andrzej Bobrowski, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: Polska – Głos Wielkopolski