- Będziemy promować czeską, słowacką i polską żywność. To jest wspólny interes naszych państw. Jesteśmy sąsiadami i jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni - powiedział podczas zwiedzania targów minister Stanisław Kalemba.


Polski sektor spożywczy reprezentowany był na targach w Nitrze przez 24 wystawców i 6 stowarzyszeń branżowych. Produkty regionalne i tradycyjne na specjalnym stoisku prezentuje województwo świętokrzyskie. Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przedstawia natomiast produkty najwyższej jakości, które uzyskały znak Programu „Poznaj Dobrą Żywność" oraz produkty ekologiczne.

- Polska żywność jest smaczna, zdrowa i bezpieczna - podkreślają polscy przedsiębiorcy, którzy prezentują na targach swoje produkty. Nie brakuje tu wyrobów wędliniarskich zarówno z mięsa czerwonego, jak i drobiu, a także nabiału, pieczywa, wyrobów cukierniczych, warzyw, owoców i ich przetworów oraz soków i alkoholi.

Pokazy kulinarne, degustacje polskich potraw i produktów to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla gości odwiedzających polskie stanowiska.

Podczas pobytu w Nitrze polski minister spotkał się z ministrami rolnictwa Słowacji i Czech.

- Naszym wspólnym celem jest spełnianie potrzeb i oczekiwań konsumentów poprzez zapewnienie żywności wysokiej jakości i wzrost efektywności w zakresie wymiany handlowej. Naprawiamy nasze kontakty, prowadzimy rozmowy, aby lepiej współpracować - zaznaczył szef polskiego resortu.