"Szukam domku w górach na święta lub zorganizowane święta. Rodzina 4 osobowa. Oczywiście wyjazd służbowy", "Czy ktoś poleci mi zaciszne miejsce na Sylwestra? Około 6 osób plus pies. Najchętniej z wyżywieniem, na zasadzie wyjazdu służbowego", "Poszukuję fajnego miejsca nad jeziorem dla rodziny na weekendowy wyjazd służbowy" - ogłoszenia podobnej treści to ostatnio norma na grupach na FB, poświęconych agroturystyce. 

Tymczasem wychodzi na to, że ci którzy mieli zamiar spędzić tegoroczne święta bożonarodzeniowe, czy tylko weekend grudniowy w wiejskiej chacie agroturystycznej - muszą zmienić swoje plany. Jeśli chodzi o Sylwestra, sprawa nie jest jednoznaczna, bo przepisy mogą się zmienić - jak to ostatnio się dzieje - z dnia na dzień.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, działalność obiektów noclegowych została mocno ograniczona. Wcześniej, na podstawie informacji, które przedostawały się do mediów, branża agroturystyczna liczyła na to, iż mniejsze obiekty noclegowe nadal będą mogły przyjmować turystów.

- Teraz już wiemy, że zakaz objął całą branżę, w tym również gospodarstwa agroturystyczne - informuje Mirosława Żurek z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. 

Kolejne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. podtrzymało aktualne ograniczenia w działalności obiektów noclegowych do 27 grudnia bieżącego roku. 

Wprowadzone przepisy zakazują wynajmowanie noclegów turystom. Wymieniono jednak kilka wyjątków, kiedy prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne. Taka sytuacja ma miejsce wyłącznie dla gości:

- przebywających w podróży służbowej, co oznacza, że wykonują swoje zadania zawodowe poza siedzibą pracodawcy, lub są w podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi. Można więc przyjmować osoby, które pracują zdalnie, a z różnych względów nie mają na to warunków w domu;

- będących zawodnikami, którzy biorą udział w zmaganiach sportowych lub zgrupowaniach;

-będących osobami wykonującymi zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, czyli osoby będące lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, położnymi, ale również farmaceutami czy psychologami;

- będących pacjentami i ich opiekunami, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej.

Aby móc zapewnić zakwaterowanie takim osobom, konieczne jest przedstawienie przez nie odpowiednich dokumentów. Może to być oświadczenie gościa albo zaświadczenie, które zostanie wystawione przez podmiot wykonujący działalność leczniczą lub przez związek sportowy - zaznacza WIR.