Był to pierwszy od kilku lat zwyczajny rok pozbawiony zarówno spektakularnych pozytywnych, jak i negatywnych wydarzeń. Dla branży mleczarskiej niezły, choć nie tak dobry jak dwa poprzednie.

IV Rankig Zakładów Mleczarskich

Autor: Artur Śliz

Opis: Pierwsza trójka laureatów Rankingu

Laureat tegorocznej IV edycji Rankingu Zakładów Mleczarskich dwutygodnika AgroTrendy – firma POLMLEK Zakład Mleczarski Sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego – zgromadziła na swoim koncie 151 pkt. Natomiast drugą lokatę w Rankingu obroniła spółka DANONE Sp. z o.o. z Warszawy, która zdobyła 147 pkt. Trzecie miejsce przypadło ex aequo ubiegłorocznemu triumfatorowi – Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA z Wysokiego Mazowieckiego oraz MONIECKIEJ Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach (po 135 pkt. każda). Na podium znalazło się po dwóch przedstawicieli zakładów prywatnych i spółdzielni mleczarskich.

Klasyfikacja generalna Rankingu, pierwsza dziesiątka

Nazwa firmy

punkty

POLKOMLEK Sp. z o.o., ZM Lidzbark Warm.

151

DANONE Sp. z o.o., Warszawa

147

SM MLEKOVITA, Wysokie Mazowieckie

135

MONIECKA SM w Mońkach

135

OSM w Piątnicy

130

 OSM, Giżycko

117

CEKO Sp. z o.o., Goliszew

115 

 OSM w Sierpcu

95 

  SM Ryki

88 

 OSM, Włoszczowa

88

 OSM w Czarnkowie

63 

 MLEKO Sp. Sp. z o.o. w Lipsku

62 

Skup mleka w 2006 r. wyniósł 8,4 mld litrów i był tylko nieznacznie mniejszy niż w roku poprzednim. Wartość produkcji sprzedanej sektora mleczarskiego zwiększyła się o 3,6 proc. – do 16,4 mld zł. Wzrosła przede wszystkim produkcja serów dojrzewających i topionych, śmietany i śmietanki, a także napojów mlecznych – głównie jogurtów. Spożycie produktów mleczarskich utrzymało się na stabilnym poziomie – 175 litrów na osobę. Rozwojowi konsumpcji sprzyjała stabilizacja cen produktów mleczarskich, które w ciągu roku zwiększyły się o zaledwie 0,7 proc.