Organizator konkursu, czyli Warmińsko-mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ODR) liczy, że estetyczne gospodarstwa zachęcą turystów do spędzenia wolnego czasu na wsi.

Nagrodę główną i tytuł "Ogrodu przyjaznego rodzinie i turystom" zdobyło małżeństwo rolników ze wsi Klewno. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

 Krzysztof Pikała powiedział, że ogród założył 30 lat temu. - Tereny, na których powstał (...) to były mokradła. Wraz z żoną wszystko robiliśmy sami (...) Atrakcją ogrodu jest staw rybny - podkreślił właściciel. Dodał, że ogród z drzewami owocowymi i ozdobnymi oraz z elementami małej architektury, takimi jak mostki czy altanki, służy przede wszystkim rodzinie.

 Jak poinformował Jacek Jaczewski z ODR-u, do konkursu zgłosiło się 24 rolników, w tym właściciele gospodarstw agroturystycznych. - Poziom był wysoki i (...) wyrównany, bardzo trudno było nam wyłonić zwycięzców - zapewnił.

Według danych Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na Warmii i Mazurach działa 2 tys. gospodarstw agroturystycznych. Przeciętna liczba miejsc noclegowych w gospodarstwie wynosi 10. Średnio turysta spędzają na wsi tydzień, płacąc za nocleg 38 zł. Całodzienne wyżywienie kosztuje około 40 zł.

Średnio każda z kwater przyjmuje turystów przez 70-80 dni w roku, co stanowi ok. 20 proc. wykorzystania bazy noclegowej, są jednak obiekty, których wykorzystanie - wyniosło nawet 43 proc.