Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych w Leszczynie powstało w 1999 roku z inicjatywy byłych pracowników kopalni miedzi, zainteresowanych kultywowaniem tradycji, dbałością o materialne wytwory kultury przemysłowej, propagowaniem postaw proekologicznych i rozwoju turystyki zorganizowanej.

Tradycja to nie tylko niedawne lata świetności kopalni działających na tym terenie, ale także dorobek pozostały z wieków średnich.

Skansen ma formę średniowiecznego miasteczka hutniczo-górniczego, w skład którego wchodzą: izba tradycji, karczma, hoteliki, sala konferencyjna oraz stanowiska rzemieślnicze. Na terenie obiektu realizowana jest edukacja historyczna, ekologiczna i gospodarcza.

Wstęp na teren skansenu jest bezpłatny.

Organizowane są tu cyklicznie imprezy masowe, zielone szkoły, wycieczki i konferencje, imprezy okolicznościowe. Co tydzień odbywają się trwające cały weekend Dymarki Kaczawskie. W ich programie jest wytop miedzi i innych metali, warsztaty rzemieślnicze, giełdy i wystawy minerałów, stragany kupieckie, wesoła estrada, walki rycerskie. W ubiegłym roku tylko w pierwszym półroczu skansen odwiedziło 7 tys. osób.

ZTTG jest członkiem LGD Partnerstwo Kaczawskie i współpracuje z innymi organizacjami promującymi region.

Obecnie zatrudnionych jest tu 7 osób, planowane jest zatrudnienie kolejnych 4.