Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego zrzesza producentów, przetwórców i restauratorów, którzy promują lokalne i regionalne produkty spożywcze, rozwijając drobną przedsiębiorczość i turystykę w regionach Europy.

Jak podają władze samorządowe Warmii i Mazur, z roku na rok rośnie wśród turystów i mieszkańców zainteresowanie lokalami gastronomicznymi, które oferują produkty tradycyjne i regionalne. Przedsiębiorcom z branży gastronomicznej i turystycznej zależy coraz bardziej na certyfikacie Dziedzictwa Kulinarnego. Pod koniec ubiegłego roku taki certyfikat miało 96 lokali gastronomicznych, restauracji czy producentów żywności na Warmii i Mazurach; obecnie jest ich 119.

Według samorządowców rośnie także liczba imprez, podczas których wystawcy zrzeszeni w sieci oferują swoje wyroby. Takie kiermasze z tradycyjnymi produktami kulinarnymi odbywały się m.in. przed świętami wielkanocnymi czy Bożym Narodzeniem.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przygotował na ten rok kalendarz imprez regionalnych, promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną. Imprezy z kalendarza smaków rozpoczną się od Regionalnego Święta Ryby, które odbędzie się 30 czerwca w Iławie, a zakończą 6 października w Ełku Regionalnym Świętem Miodu.

W formule imprez mieszczą się także konkursy dla amatorów i bardziej zaawansowanych oraz degustacje. W poszczególnych miastach regionu będzie można wypróbować swoje umiejętności kulinarne i posmakować kartaczy, dań z mięsa drobiowego, wieprzowego i dziczyzny, dań z mleka, ziemniaków czy miodu.

Warmia i Mazury przystąpiły do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w 2005 roku, jako pierwszy polski region. Potem do sieci przystąpiły inne województwa: pomorskie, wielkopolskie, mazowieckie i opolskie w 2008 roku, świętokrzyskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie w 2010 roku i kujawsko-pomorskie w 2011 roku