PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ardanowski: rolnictwo ekologiczne może być polską szansą

Ardanowski: rolnictwo ekologiczne może być polską szansą
Jan Krzysztof Ardanowski; fot. PAP/Radek Pietruszka

Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą, nasz kraj ma dobre warunki do jego rozwoju, ale trzeba przemyśleć całą politykę wsparcia dla rolnictwa ekologicznego - powiedział dzisiaj po posiedzeniu Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa jej szef Jan Krzysztof Ardanowski.Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zajęła się dzisiaj  perspektywami rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce. Przewodniczący Rady zapowiadał, że przygotowane zostaną rekomendacje dla rządu, co robić, by rolnictwo ekologiczne uczynić dochodowym.

- Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą. Polska ma dobre warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, stosunkowo dużo jeszcze zatrudnionych ludzi w tym rolnictwie, mniejsze gospodarstwa, czasami z nadwyżkami siły roboczej w rolnictwie ekologicznym szczególnie potrzebnej. Ale trzeba przemyśleć całą politykę wsparcia dla rolnictwa ekologicznego, byśmy nie trwonili środków publicznych na fikcję, na gospodarstwa, które nie dają żadnej produkcji. Byśmy wspierali tych rolników, którzy - produkując - dostarczają na rynek produkty poszukiwane przez konsumentów - mówił Ardanowski po posiedzeniu Rady.

- Musimy zrobić wszystko, by rolnictwo ekologiczne wyrwało się z jakiegoś zaklętego kręgu dużych środków, które są na wsparcie przeznaczane, a jednocześnie bardzo niewielkiej podaży produktów ekologicznych na rynku polskim - powiedział.

Zapowiedział, że wnioski z dyskusji w najbliższych dniach zostaną sformułowane na piśmie i przekazane do resortu rolnictwa oraz do wiadomości premiera Mateusza Morawieckiego.

Pytany o najważniejsze rekomendacje, które Rada przedstawi rządowi wskazywał m.in., że wsparcie musi być kierowane do gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną "na etapie przestawiania i później, ale również przetwórstwa rolno-spożywczego, produktów pochodzenia ekologicznego".

- Konsumenci oczekują nie tylko surowych warzyw i owoców, ale również półproduktów i produktów finalnych. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, wiele gospodyń już nie poświęca tyle czasu na przygotowywanie posiłków. Cała gama produktów, które są w żywności konwencjonalnej, musi również dotyczyć żywności ekologicznej - stwierdził Ardanowski.

Dodał, że należy też m.in. "wyeliminować bariery administracyjne, przeregulowanie" i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne, na co - jak zaznaczył - zwracali uwagę wszyscy uczestnicy dyskusji.

Ardanowski podkreślał też m.in. potrzebę "wzmocnienia kanałów dystrybucji, by ta żywność, szczególnie pochodząca z mniejszych gospodarstw, trafiała do poszukujących jej konsumentów, często ulokowanych w dużych miastach, tych zamożniejszych".

Według niego muszą ponadto zostać zmienione zasady dopuszczenia stosowania środków wspierających rolnictwo ekologiczne, "tych dopuszczonych oczywiście prawem międzynarodowym, przebadanych", tak "abyśmy całą gamę środków, które na świecie w rolnictwie ekologicznym są stosowane i mogą być stosowane, mieli również możliwość stosować w Polsce".

- Pracy jest dużo, ja nie tracę nadziei, że polski sektor rolnictwa ekologicznego może być nie tylko niewielką, nieliczącą się, jak w tej chwili, niszą rynkową, ale może się rozwijać zarówno w segmencie produkcji roślinnej, warzywnej, owocowej, (...) ale również w segmencie produkcji zwierzęcej, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie trwałych użytków zielonych do hodowli bydła mięsnego, kóz, owiec, gęsi, również wbudowania tego rolnictwa ekologicznego w politykę górską - wskazywał przewodniczący Rady.

Ardanowski zaznaczył, że rolnictwo musi rozwijać się również w górach, bo - dodał - "przecież bez rolnictwa w górach również i turyści tam nie przyjadą i to będzie sektor, który bardzo dużo może stracić".

Przewodniczący Rady i b. minister rolnictwa zapytany został również o protest rolników z Agrounii, który odbył się rano w Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa. Przedstawiciele Agrounii napisali na swoim profilu na Twitterze, że "przez bezczynność pracowników tego gmachu - rolnicy, hodowcy trzody chlewnej nie mogą normalnie żyć, pracować i zarabiać".

- Proszę zwolnić mnie z odpowiedzi na to pytanie, ja nie jestem ministrem rolnictwa, by komentować wypowiedzi różnych działaczy rolniczych - odpowiedział Ardanowski. - Dla mnie sprawą najistotniejszą jest to, by na etapie programowania - a teraz jesteśmy na etapie programowania, powtórzę jeszcze raz, planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, czyli tego, co my, Polska, chcemy w ramach środków europejskich zrealizować w swym rolnictwie - w jaki sposób chcemy zaprogramować wsparcie dla tego rolnictwa w ramach wielkich środków wynegocjowanych przez premiera Morawieckiego na Krajowy Plan Odbudowy, w jaki sposób wykorzystać środki z polityki spójności - zaznaczył.

Dodał, że teraz jest czas, by "zgłaszać w ramach konsultacji uwagi, poprawki, a niekoniecznie tylko protestować". - Wiem, że niektórzy w proteście upatrują przede wszystkim budowy własnej popularności, ale to nie tędy droga. Nie chcę oceniać Agrounii, nie mam takiego zamiaru. W części zgadzam się, że o rolnictwie jest jakby bardziej cicho niż było kiedyś, że rolnicy zwracają uwagę, że czują się porzuceni, osamotnieni, ale proszę zrozumieć - mnie jako byłemu ministrowi rolnictwa najtrudniej jest to komentować - powiedział Ardanowski.

Podkreślił, że rolnictwo musi być cały czas w centrum zainteresowania państwa. - Mam pewne wątpliwości, dlaczego pewne obietnice, plany rozpoczęte przecież, związane z działaniami, które miały rolnictwu wyraźnie pomóc, są nierealizowane - stwierdził.

- Dlaczego opóźnia się - mam nadzieję, że to już tylko jest kwestia najbliższych tygodni - powołanie holdingu spożywczego. Wszystko w Ministerstwie Aktywów jest przygotowane, (...) niestety od pół roku minister aktywów państwowych nie może dostać odpowiedzi od ministra rolnictwa, które spółki Skarbu Państwa zarządzane przez ministra rolnictwa pośrednio czy bezpośrednio przez KOWR mają trafić do tego holdingu - mówił. - Rolnicy (...) pytają, dlaczego nie ma prac nad ustawą o retencji, o gospodarowaniu wodą - dodał Ardanowski.

Podkreślił, że są potrzebne "nowe ambitne plany wobec rolnictwa, ale również trzeba pokazać rolnikom, że zrealizowaliśmy to, co do tej pory było zapowiedziane".Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • ad64 2021-06-23 18:53:47
  Niech zacznie od siebie.
 • Rolnik eko 2021-06-23 16:14:44
  Najlepiej promować ciemnogród i graczki a tymczasem rolnictwo ekologiczne potrzebuje nowoczesnych technologii A nie taniej siły roboczej
 • brzoza 2021-06-23 14:11:19
  Pełny tekst wypowiedzi Pana Ardanowskiego <<Polska ma dobre warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, stosunkowo dużo jeszcze zatrudnionych ludzi w tym rolnictwie, mniejsze gospodarstwa, czasami z nadwyżkami siły roboczej w rolnictwie ekologicznym szczególnie potrzebnej. Ale trzeba przemyśleć całą politykę wsparcia dla rolnictwa ekologicznego, byśmy nie trwonili środków publicznych na fikcję, na gospodarstwa, które nie dają żadnej produkcji. >>
 • brzoza 2021-06-23 14:02:28
  No niestety ale to co wygłasza Pan Ardanowski zaczęło być niebezpieczne dla rolników. Zamiast organizować zbyt na produkty ekologiczne by się opłacało rolnikowi , Pan A proponuje ścigać rolników i sprawdzać czy i ile produkują jak za stalina kontyngenty od wsi. Co innego ekonomia co innego produkcja nakazowa. Jednym z wymogów jest produkcje zgodnie z najlepszą wiedzą , czyli można nie wypłacić prawie każdemu dopłaty za eko. Cytaty<<Państwo może wspierać rolników, ale dochody mają pochodzić z produkcji lokowanej na rynku. byśmy nie trwonili środków publicznych na fikcję>> Znajomy ma 60 krów karmionych sianem i paszą z własnego ekologicznego gospodarstwa i bydła nie wprowadzą w ekologie bo po co , tylko kłopot i kontrole , a pieniedzy nic więcej .
 • ONZ w jaki sposób należy przekazać skargę?Fax: (41 22) 917-9022email: tb-petitions.hchr@unog.ch 2021-06-23 11:03:14
  W Polsce przez nieodpowiedzialny Rząd RP i Samorządy zbrodniarzy giną ludzie dla podatków od nieruchomości, i zdefraudowania kolejnych miliardów z kasy Państw członkowskich Unii Europejskiej, w związku z wykonem ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków(katastrof ekologicznych) z uwagi na brak sieci kanalizacyjno sanitarnej jak mają utrzymywać się ludziom przeciwciała w organizmach korzystającym z własnych ujęć wody po przechorowaniu koronawirusa COVID-19, lub ostrej niewydolności oddechowej wirusa SARS-CoV-2. Ludzie pijcie dalej wapno po okresie roztopowym niech Wam mózgi umierają, pomijając fakt iż w ziemi już nie ma żadnego życia, od nasączenia chemią zostały wytrute wszystkie mikroorganizmy. Obywatele mogą dochodzić roszczeń Art 23 Kodeksu Cywilnego od Samorządów w przypadku wykonania takich bomb ekologicznych przez Gminy kierować należy powództwo od Skarbu Państwa, w przypadku nielegalnych oczyszczalni ścieków których nie ma zaznaczonych na mapach geodezyjno kartograficznych należy wnosić od pozwanego o zabezpieczenie mienia nieruchomego na poczet przyszłych kar, najprościej wnioski o podejrzenie popełnienia przestępstwa do lokalnej Prokuratury, ustalenia czy pozwolenia środowiskowe zostały wydane przez Starostostwa Powiatowe z naruszeniem prawa do ochrony zdrowia ustaleniem stron do należnych bezspornie odszkodowań, przesłanie takiego wniosku do wiadomości Prokuratury Krajowej nada nadzór administracyjny nad danym postępowaniem poszkodowanym, zabezpieczając dobra osobiste na możliwość zadośćuczynienia złożenia Skargi do TSUE. Spuszczanie ścieków sanitarnych do prywatnych rowów melioracyjnych również narusza nasze dobra osobiste, Art. 64 Konstytucji z art. 21 ustęp 1, potwierdza podmiotowość stron postępowania( zasada ochrony własności jako zasada działania Państwa). Odszkodowania według nor Unijnych należne, ludziska nie jesteście analfabetami za jakich Was uważają , antypolskie media, politycy i moloch samorządowców.
  • brzoza 2021-06-23 14:06:06
   A Pan przerabia swoje ścieki komunalne na nawóz , czy spuszcza wodę i zapomina a do innych się czepia. Zobacz pan gdzie idzie to co pana i gdzie wywalają osad z oczyszczalni na chyba że urzynania pan Wisłę.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.173.214.227
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.