Rolnicy gospodarujący metodami ekologicznymi należnych im dotacji ani razu nie dostali na czas odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej. Przyczyn tego jest wiele. Przede wszystkim na początku trzeba było doprecyzować przepisy, były też problemy z systemem komputerowym.

Kilka miesięcy temu Agencja Restrukturyzacji zapewniała, że wszystkie kłopoty to już przeszłość. Płatności za 2006 rok będą wypłacone zgodnie z prawem jeszcze do końca lutego. Ale niektórzy rolnicy już w to wątpią. - Otrzymałam pismo, że ze względów technicznych w terminie dopłaty nie zostaną wypłacone, informacja jest, że z końcem stycznia otrzymam decyzje właściwą i ostateczną. – mówi Beata Napora z Ostałowa

Zdaniem pani Beaty rolnikom należą się przynajmniej dokładniejsze wyjaśnienia. Bo z treści pisma tak naprawdę nic nie wynika. - To dla mnie magiczne słowo: przyczyna techniczna. Zastanawiam się, że jeśli ja jako rolnik nie złożyłabym wniosku w terminie i napisałabym, ze z przyczyn technicznych nie wywiązałam się, czy agencja by to uwzględniła.

Agencja Restrukturyzacji uspokaja. – Kierownictwo Agencji zobowiązało biuro powiatowe, żeby do 19 stycznia sporządzili zleceń płatności, a to zagwarantuje terminową realizację płatności czyli do końca lutego 2007. – mówi Franciszek Kadzik, ARiMR.

Rolnikom nie pozostaje, zatem nic innego jak cierpliwie czekać. O tym czy Agencja dotrzyma danego słowa przekonamy się niebawem.

Źródło: TVP/Redakcja Rolna