Podczas imprezy swoje produkty prezentowało aż 180 wystawców z całej Polski. Po raz siedemnasty odbył się festyn „Barwy lata, dary jesieni" połączony ze Świętem Ziemniaka.

- Celem tej imprezy jest promocja rolnictwa ekologicznego, produktów lokalnych, czyli nie tego masowego rolnictwa, a tego co zdrowe, wyjątkowe, bez konserwantów - wyjaśnia Roman Sass, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Dożynki odbyły się w Przysieku - miejscu, gdzie 1 września 1987 roku powstało Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland". Dopiero wtedy moda na zdrową żywność w kraju zaczęła powoli kiełkować, a ekoprodukty trafiać do świadomych konsumentów i na sklepowe półki.

- Początki były bardzo trudne... Pamiętam, że z czterema rolnikami zaczęliśmy jeździć wtedy do klubu „Ochota", do Warszawy, spotykaliśmy się z wegetarianami i tam też powstał pierwszy sklep z ekologicznymi produktami - wspomina Mieczysław Babalski, prezes „Ekolandu".

Teraz Stowarzyszenie „Ekoland" ma już za sobą dwudziestolecie działalności, a w kraju wciąż przybywa gospodarstw z alternatywnymi dla rolnictwa konwencjonalnego metodami gospodarowania. Wprowadzone zostały kontrole i certyfikaty dla produktów ekologicznych. Od maja 2004 r. certyfikaty przyznawane polskim produktom ekologicznym spełniają normy unijne - przekształcanie gospodarstw konwencjonalnych trwa dwa-trzy lata i wiąże się z przyznaniem specjalnych ekodotacji.
Impreza w Przysieku rozpoczęła się od dożynkowej mszy świętej przy ołtarzu polowym oraz przemarszem korowodu dożynkowego na teren wystawowy. Nie zabrakło prezentacji i promocji rolnictwa ekologicznego. W programie festynu „Barwy Lata, Dary Jesieni" były m.in. występy zespołów folklorystycznych, rozstrzygnięcie wielu konkursów (na najlepsze gospodarstwo ekologiczne i najsmaczniejszą odmianę ziemniaka), a także degustacje produktów ekologicznych. Na kiermaszu chętni mogli kupić produkty ekologiczne, regionalne, miody, rękodzieła artystyczne oraz krzewy ozdobne.

Imprezie towarzyszyła promocja przedsiębiorczości na kujawsko-pomorskiej wsi. Oferty i dokonania zaprezentowały Lokalne Grupy Działania oraz instytucje zajmujące się rozwojem przedsiębiorczości na terenach wiejskich: Urząd Marszałkowski, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzki Urząd Pracy. Podczas spotkania w Przysieku rolnicy, przetwórcy i handlowcy ekologiczni oraz przedstawiciele stowarzyszenia „Ekoland" i jednostek certyfikujących dyskutowali o ustawie o GMO oraz o obecnej sytuacji na rynku rolnym.