PRZEGLĄD PRASY: - Od połowy czerwca wprowadzamy ekologiczne produkty do sklepów w 12 miastach. Znajdą się na specjalnie oznaczonych półkach. Stopniowo będziemy ofertę rozszerzać na kolejne placówki - powiedziała "Rzeczpospolitej" Elżbieta Gołąb, dyrektor działu korporacyjnego w Tesco. Sieć ta ma w Polsce 280 sklepów, a w tym roku planuje otworzyć kolejnych 50 - piszą Beata Drewnowska i Piotr Mazurkiewicz.

Pod marką O!eko będzie można kupić w Tesco około 60 produktów. Grupa ośmiu producentów, która stworzyła znak towarowy, nie zamierza poprzestać na jednej sieci. - Prowadzimy rozmowy z kolejnymi - potwierdza Waldemar Sadowski ze Stowarzyszenia O!eko. Dowiedzieliśmy się, że w grę wchodzą Auchan i Carrefour, który sprzedaje już ekologiczną żywność polskich firm. Od miesiąca w jednym z warszawskich sklepów tej sieci można kupić produkty wytwarzane przez członków Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych Polska Ekologia. (...)

Tych, którzy chcą sprzedawać żywność ekologiczną, jest coraz więcej. Niedługo powstaną pierwsze sklepy pod marką Bio Planet. Ambitne plany rozwoju ma także firma Organic Farma Zdrowia - dzisiaj ma w Polsce dziewięć sklepów, a - jak zapowiadał prezes sieci Sławomir Chłoń - jeszcze w tym roku ma się pojawić co najmniej sześć kolejnych.

Zdaniem Sylwii Żakowskiej-Biemans z SGGW w Warszawie tworzenie grup przez producentów i nawiązywanie przez nie kontaktów z sieciami handlowymi może przyczynić się do wzrostu sprzedaży żywności ekologicznej w Polsce. - Duże sieci handlowe wymagają systematycznych dostaw produktów wysokiej jakości - zaznacza Sylwia Żakowska-Biemans. Firmy ekologiczne działające samodzielnie nie mają na to szans, ponieważ zazwyczaj prowadzą działalność na niewielką skalę.

Grup i stowarzyszeń, które będą chciały wprowadzać swoje produkty do sieci handlowych w najbliższych latach, będzie z pewnością w Polsce przybywać. W Niemczech, gdzie wydatki na żywność ekologiczną sięgają 4,5 mld euro rocznie i są najwyższe w Europie, żywność ekologiczna sprzedawana jest przede wszystkim właśnie w super- i hipermarketach.

Według organizacji badawczej Organic Monitor w ubiegłym roku sprzedaż żywności ekologicznej na świecie sięgnęła 39 mld dol. i była o ponad 16 proc. większa niż rok wcześniej. (...)

Źródło: Rzeczpospolita