- Coraz więcej firm z Podkarpacia pyta o możliwość przyłączenia się do klastra - powiedziała Agnieszka Wolska-Bocheńska, dyrektorka biura Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego (PIRE), które jest jednocześnie filią biura klastra w regionie.

Jej zdaniem zainteresowanie przynależnością do klastra wzrasta, bo przedsiębiorcy widzą, że jest to znakomite narzędzie do promocji produktów. - W ostatnim czasie członkowie klastra uczestniczyli m.in. na największych targach żywności ekologicznej na świecie - BioFach 2012, które odbyły się w Norymberdze w Niemczech - dodała.

Wolska-Bocheńska zaznaczyła, że uczestnictwo w targach, szczególnie międzynarodowych, daje ogromne możliwości nawiązania kontaktów handlowych, promocję swoich produktów czy wymianę doświadczeń.

- W tym tygodniu delegacja klastra weźmie udział w targach Prod Expo w Kijowie. Natomiast w maju w Rzeszowie odbędą się również międzynarodowe targi żywności ekologicznej Ekogala - powiedziała dyrektorka biura PIRE.

Z Podkarpacia, oprócz gospodarstwa "Barwy Zdrowia", do klastra Doliny Ekologicznej Żywności należy także: Zakład Mięsny Jasiołka w Dukli, który specjalizuje się w produkcji tradycyjnych wędlin na bazie ekologicznego surowca; a także przedsiębiorstwo Bio-Concept Gardenia z Kańczugi, zajmujące się przetwórstwem ekologicznych warzyw i owoców. Firma produkuje również mrożonki, przeciery i sok.

Natomiast firma Bio-Concept Plus z Sieniawy specjalizuje się m.in. w uprawie i przetwórstwie ekologicznych warzyw, owoców i zbóż. Z kolei spółka Owocowe Smaki z Jelnej produkuje soki z owoców i warzyw - bez dodatku wody, cukru i konserwantów. Do klastra należy również przedsiębiorstwo Pasieka Ekologiczna oferująca miód oraz firma Bio-Eko, która we własnej piekarni piecze m.in. chleb mieszany jasny i razowy.

Klaster Dolina Ekologicznej Żywności to pierwszy w kraju klaster zrzeszający różne podmioty działające na rzecz promowania i rozwoju żywności ekologicznej na terenie Polski Wschodniej, z województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego. Główna siedziba organizacji mieści się w Lublinie.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza działająca na Podkarpaciu.