Nabywcy żywności przestają koncentrować się wyłącznie na cenie. Biorą pod uwagę zdrowie swoje i swojej rodziny. Obawiają się wpływu zanieczyszczenia środowiska i chemii stosowanej w rolnictwie konwencjonalnym.

Pozytywnie na rozwój popytu żywności ekologicznej w Polsce wpływa coraz bogatsza paleta produktów, choć nadal skromna jest oferta przetworów mlecznych i mięsnych, pochodzących od krajowych producentów – zauważają w swoim raporcie.

Rynek żywności ekologicznej w Polsce wciąż jednak znajduje się w początkowej fazie rozwoju. W Europie Zachodniej, np. w Niemczech produkcja ekologiczna przestała być już postrzegana jako działalność niszowa. Pozwala to sądzić, że także w Polsce istnieją dalsze możliwości rozwoju tego rynku.

Potwierdzeniem dobrej koniunktury są wyniki producentów żywności ekologicznej. Zajmująca się tym spółka Symbio wypracowało w ubiegłym roku 19,3 mln zł przychodów ze sprzedaży. To prawie o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Znacznie też poprawiła swój wynik finansowy netto, wypracowując 0,7 mln zł zysku.

Źródło: farmer.pl