Chodzi o planowaną budowę, w gminie Rędziny k. Częstochowy, Rynku Hurtu Rolno Spożywczego pod nazwą Jurajski Agro Fresh Park. Według planów Regionalnego Funduszu Gospodarczego (RFG) w Częstochowie ma to być miejsce przechowywania produktów rolnych, ich przygotowania do sprzedaży i przetwórstwa oraz zbytu.

"Jesteśmy na etapie przygotowywania grupy docelowej, która ten temat podejmie w sensie realizacyjnym - w absolutnej czystości proceduralno-prawnej. Spotykają się w tym zbożnym dziele dwie instytucje państwowe z możliwością prowadzenia gospodarczej: RFG w Częstochowie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR)" - przypomniał Giżyński.

- Wszystko jest tutaj tak prowadzone, że zarówno cele, jak i metody podejścia, są tutaj absolutnie przejrzyste - wieszcząc w ten sposób sukces, który i Częstochowie i naszemu tutaj obszarowi, ale przede wszystkim Polsce, będzie bardzo potrzebny - dodał wiceminister rolnictwa.

Zaznaczył, że za dwa lata oddane mają być pierwsze dwie hale o powierzchni po ok. 10 tys. m kw., przygotowane do spełniania funkcji "giełdy rolno-przetwórczej zupełnie nowego typu".

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Giżyńskiego giełda ma dać możliwość np. przechowywania produktów, zamrażania, przetwórstwa, konfekcjonowania, a wcześniej czyszczenia warzyw czy owoców. Infrastruktura ma np. umożliwiać przechowanie towaru przez kilka miesięcy, aby mógł on trafić na rynek w najlepszej koniunkturze cenowej.

Docelowo giełda ma składać się z czterech hal o powierzchni 10 tys. m kw. każda, z nowoczesnym wyposażeniem. W połowie lipca br. RFG i KOWR podpisały list intencyjny ws. realizacji przedsięwzięcia na przygotowanym 15-hektarowym terenie w gminie Rędziny, w pobliżu Częstochowy i powstających tam węzłów autostrady A1.

Jednym z kluczowych atutów przyszłej giełdy ma być właśnie jej położenie - w pobliżu głównych szlaków drogowych i kolejowych oraz lotnisk (sportowego w Rudnikach i międzynarodowego w Pyrzowicach), pomiędzy Katowicami, Łodzią, Opolem i Kielcami - a jednocześnie w ważnym rejonie produkcji rolnej i spożywczej.

Według wcześniejszych informacji koszt inwestycji szacowany jest na ok. 250 mln zł, a roczne obroty giełdy - docelowo - na co najmniej pół miliarda złotych rocznie.

Jurajski Agro Fresh Park docelowo, w końcu 2023 r., ma dysponować zadaszoną powierzchnią 40 tys. m kw. Zaplanowano 200 miejsc przeładunkowych i tysiąc miejsc postojowych. Zatrudnienie oszacowano wstępnie na ok. 400 osób. Pierwszy etap budowy ma być zakończony w końcu 2021 r.