Najpierw Amerykanie zainwestowali w estońską firmę, teraz poinformowali o jej zakupie. Założona w 2011 roku VitalFields produkuje dostępne również w Polsce oprogramowanie dla rolników do planowania, zarządzania i analizowania pracy w terenie, w tym uproszczonego monitorowania i raportowania wszystkich upraw, co ma pomagać w przestrzeganiu unijnych norm ochrony środowiska.

Estończycy działają w 7 krajach Europy, Austrii, Estonii, Niemczech, Polsce, Rumunii, Szwajcarii i Ukrainie. Powstaje pytanie, jaki los ich czeka po przejęciu przez Climate Corporation. Ta amerykańska firma oferuje podobne oprogramowanie pod nazwą Climate Fieldview.

>>> Czytaj też: Gigantyczne przejęcie: Bayer składa kolejną ofertę Monsanto

Na dziś firma zapowiada rozwój współpracy z nową spółką w portfelu. „To przejęcie jest pierwszym krokiem Climate w kierunku ekspansji na rynek europejski i cieszymy się z perspektywy współpracy z VitalFields w celu rozwoju i ulepszenia oferty naszych aktualnych narzędzi oraz pomocy rolnikom w maksymalizacji zwrotu z każdego hektara”, poinformował Mike Stern, prezes Climate Corporation w komunikacje prasowym.

Póki co, narzędzia VitalFields mają być nadal sprzedawane w Europie, a Amerykanie chcą rozszerzyć bazę użytkowników programu. Amerykanie nie poinformowali, co będzie kolejnym etapem współpracy, jednak komunikat prasowy informujący o zakupie wychwala również ich własny projekt – wprowadzona w 2015 roku platformę Climate Fieldview, dostarczającą analizy dla rolników, które mają pomagać poprawiać wydajność i zarządzać ryzykiem. To narzędzie jest stosowane w USA, Kanadzie i Brazylii, stosuje je ponad 100 000 amerykańskich.

Climate Corporation jest spółką zależną firmy Monsanto, amerykańskiego producenta m.in. nasion modyfikowanych genetycznie. We wrześniu 2016 r. zatrudniający ponad 20 tys. osób koncern został kupiony przez niemiecki koncern chemiczny Bayer za kwotę 66 mld dolarów.