Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie po raz 22. zorganizowało konkurs „Sposób na Sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Gala finałowa nagradzająca laureatów odbyła się 18 listopada 2022 r. w Warszawie.

Ideą konkursu „Sposób na sukces” jest promocja przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Pod uwagę szczególnie brana jest m.in. promocja aktywnych postaw, tworzenie nowych miejsc pracy, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz innowacyjność przedsięwzięć. Podjęte działania cechuje wysoki poziom rozwiązań technologicznych, innowacyjnych oraz organizacyjnych. Niemniej ważne jest wykorzystanie lokalnego potencjału, który przekłada się na rozwój społeczny obszarów wiejskich.

Od początku trwania konkursu zgłoszono ponad 1100 przedsięwzięć, z których wyłoniono 290 laureatów, a 57 wyróżniono. Konkurs został podzielony na trzy kategorie: indywidualna, rodzinna i zespołowa.

W tym roku kapituła konkursu przyznała w sumie 12 nagród i 3 wyróżnienia.

I miejsce w kategorii indywidualnej ex aequo zajęli Grzegorz Królikowski „Tylickie Wzgórza” z Tylicza ( pensjonat ze SPA dla rodzin z dziećmi) oraz Katarzyna i Mirosław Krupa właściciele „Bieszczadzkiego ogrodu” w Moczarach (gospodarstwo ogrodnicze, przetwórstwo, edukacja i kawiarenka).

Laureatami konkursu w kategorii rodzinnej, również ex aequo, zostali Andrzej Falkowski „Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe FALKO” (ośrodek zarybieniowy, akwaponika) oraz Anna i Paweł Zakrzewscy prowadzący firmę „APZ Sp. z.o.o” w Prątnicy (budowa zakładu i linii do czyszczenia oraz otoczkowania nasion).

Przypomnijmy, Andrzej Falkowski został wcześniej wyróżniony także w konkursie Innowacyjny Farmer 2022:

I miejsce w kategorii zespołowej przypadło Bolesławowi Żabie, Wójtowi Gminy Mszana Dolna, za pomysł i koordynację marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny (narzędzie promocji regionu).

Laureaci konkursu „Sposób na Sukces”, fot. A.Kozłowska / farmer.pl
Laureaci konkursu „Sposób na Sukces”, fot. A.Kozłowska / farmer.pl

-  Do bardzo istotnych zasług nagrodzonych należy i to, że rozwijając swoje inicjatywy stwarzają możliwości zatrudnienia zapewniające utrzymanie pracownikom. Swoimi dokonaniami potwierdzają, że polska wieś modernizując się i stale podnosząc poziom życia mieszkańców łączy tradycję i dziedzictwo kultury gromadzone w ciągu wieków wysiłkiem wielu pokoleń z najnowszymi osiągnięciami techniki i cywilizacji - stwierdziła w czasie uroczystej Gali Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

- Życzę wszystkim wyróżnionym dalszego rozwoju firm i satysfakcji z tym związanej. Zachęcam jednocześnie do korzystania z możliwości rozwoju, jakie stwarzają zarówno środki krajowe jak i środki unijne. Przypomnę, że niedawno odbywał się nabór dotyczący wsparcia rolniczego handlu detalicznego czy rozwoju przetwórstwa. Kto wie, czy wśród przyszłych laureatów nie znajdą się osoby, które właśnie skorzystają z tych programów - powiedziała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa.

– Przedsiębiorczość to nie tylko umiejętność wykorzystania pomysłów, ale przede wszystkim sposób ich realizacji, uwzględniający aktualne rozwiązania technologiczne i innowacyjne. Ta idea jest bardzo bliska instytucji, którą kieruję. Jednym z jej kluczowych zadań jest wsparcie i prowadzenie działań innowacyjnych zorientowanych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich - zaznaczył natomiast Waldemar Humięcki, Dyrektor Generalny KOWR.

Zwrócił również uwagę, że KOWR prowadzi działania promocyjne artykułów rolno-spożywczych w kraju i za granicą i dzięki temu rolnicy i producenci rolni mogą uczestniczyć w największych targach branży rolno-spożywczej na świecie i wystawiać swoje produkty.

Tomasz Kuśnierek, zastępca prezesa ARiMR zwrócił uwagę, że Agencja od lat wspiera finansowo przedsiębiorczych mieszkańców polskiej wsi, przekazując im środki z funduszy unijnych. Jak podkreślił, wielu laureatów tego konkursu skorzystało ze wsparcia Agencji, osiągając sukces.

Artystyczną atrakcją uroczystej gali były występy „Kapeli Kościelnioki” z Olszówki (Beskid Sądecki), fot. A.Kozłowska / farmer.pl
Artystyczną atrakcją uroczystej gali były występy „Kapeli Kościelnioki” z Olszówki (Beskid Sądecki), fot. A.Kozłowska / farmer.pl

Partnerem wydarzenia był miesięcznik Farmer i portal farmer.pl.