- Polska jest największym producentem drobiu w Europie, jednak nadal nie możemy sprzedawać polskiego drobiu na rynku amerykańskim. Podobnie jest w przypadku polskich jabłek i gruszek - powiedział Jacek Bogucki podczas spotkania z dziennikarzami w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

O zniesieniu przeszkód uniemożliwiających eksport polskiego drobiu i jabłek do Stanów Zjednoczonych wiceminister rozmawiał m.in. z przedstawicielami resortu rolnictwa, w tym z Kenem Isleyem - administratorem usług zagranicznych amerykańskiego resortu rolnictwa (Foreign Agricultural Service) oraz w Stałym Przedstawicielstwie Handlowym Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się z Sharon Bomer-Lauritsen, zastępczynią przedstawiciela handlowego USA ds. Rolnictwa.

Wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiał także z amerykańskimi inwestorami, zainteresowanymi polską branżą przetwórstwa żywności oraz odwiedził Kapitol, gdzie spotkał się z kongresmanem Mike'em Bostem - demokratą ze stanu Illinois, który jest członkiem Komisji Rolnictwa Izby Reprezentantów.

Jacek Bogucki przyznał, że ostatnie spory handlowe Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską mają wpływ na przebieg jego rozmów z amerykańskimi resortami i agencjami rządu federalnego w sprawie otwarcia rynku Stanów Zjednoczonych na eksport polskiego drobiu i jabłek.

- Z pewnością jest to jeden z powodów, że w ciągu roku nie udało nam się otworzyć żadnego z tych rynków, o których wspominałem - powiedział wiceminister Bogucki. Dodał, że "mimo sporów handlowych pomiędzy USA a UE został osiągnięty pewien postęp. Ustalono np. niektóre protokoły i obecnie jest to kwestia decyzji ostatecznych, z których niektóre będą miały charakter polityczny".

- Myślę że ta "wojna" (handlowa pomiędzy USA a UE - PAP) ma pewien wpływ na nasze rozmowy z amerykańskimi partnerami, jednak nie ma decydującego znaczenia, bo przecież zanotowaliśmy wzrost obrotów handlowych z USA w dziedzinie produktów rolno-spożywczych - wyjaśnił wiceminister.

Bogucki podkreślił, że mimo tych nadal nierozwiązanych problemów związanych z możliwością wejścia na amerykański rynek polskiego drobiu i owoców w ubiegłym roku eksport polskich produktów rolno-spożywczych do USA zwiększył się o prawie 40 procent.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2017 roku eksport polskich produktów rolno-spożywczych do USA osiągnął wartość ok. 604 mln. USD i stanowił 10 procent wartości całego polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych.

Wiceminister Bogucki, który przed rozpoczęciem działalności politycznej prowadził własne gospodarstwo rolne i był wójtem gminy Czyżew-Osada w województwie podlaskim, po spotkaniach w Waszyngtonie uda się do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w trzydniowych (30 czerwca - 2 lipca) targach żywności 2018 Summer Fancy Foods Show (pol. "Lato 2018 Pokazy Wyszukanej Żywności")

Podczas tych targów Polska, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie miała swoją osobną ekspozycję produktów rolno-spożywczych z licznymi stanowiskami producentów polskich przetworów spożywczych, w tym szeroki wybór poszukiwanej szczególnie przez młodsze pokolenia Amerykanów zdrowej, "ekologicznej" żywności.

Organizowane corocznie od roku 1954 targi "Summer Fancy Foods" są największymi targami delikatesowej żywności w Ameryce Północnej