Pianka poliuretanowa nie tylko bardzo dobrze i szczelnie termoizoluje przegrody, ale też jest odporna na działanie wody i wilgoci. Szybka aplikacja oraz łatwość utrzymania w czystości, czyni izolację natryskową idealnym sposobem na docieplenie budynków gospodarczych. Jednak, na co w szczególności powinniśmy zwrócić przy jej wyborze?

Pianki PUR z otwartą strukturą

Na rynku możemy zakupić pianki PUR otwaro- i zamkniętokomrókowych. Tylko jeden rodzaj tego materiału najlepiej sprawdzi się przy termoizolacji budynków gospodarczych. – to pianka zamkniętokomórowa. Czym się one różnią? Pianka otwartokomórkowa przypomina strukturą porowatą gąbkę. Jest lekka i wyróżnia ją przeważającą liczba, zwykle ponad 90%, komórek otwartych.

Gęstość piany otwartokomórkowej plasuje się na poziomie 8-12 kg/m3. Jest to materiał „oddychający” i może wchłonąć parę wodną. Nie jest odporny na ściskanie, ze względu na swoją lekkość i niską gęstość. Jednak dzięki tej gąbczastej strukturze stanowi dobrą izolację akustyczną.

Po aplikacji, natychmiast się rozpręża, zwiększając nawet 120-krotnie swoją objętość. Wypełnia w ten sposób miejsca trudnodostępne, eliminując mostki termiczne. Warstwa izolacyjna wykonana z otwartej pianki PUR wyróżnia się dość przeciętnym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,034-0,040 W/(m*K).

Produkt ten sprawdzi się głównie przy ocieplaniu poddaszy. Nanosi się go zazwyczaj tylko w jednej warstwie. Ze względu na niską odporność na uszkodzenia mechaniczne należy wcześniej wykonaną warstwę termoizolacyjną przykryć płytą g-k lub innym materiałem budowlanym.

Pianki PUR z zamkniętą strukturą

Zupełnie innymi parametrami charakteryzuje się pianka PUR o strukturze zamkniętokomórkowej. W tym wypadku 90-95% jej struktury stanowią zamknięte pęcherzyki wypełnione gazem, nieprzewodzącym ciepła. Przekłada się to na niższy współczynnik przewodzenia ciepła tych pianek, który wynosi 0,021- 0,024 W/(m*K).

Zamkniętokomórkowa pianka PUR jest też o wiele cięższa i gęstsza. Gęstość tak aplikowanej piany waha się od 35 do 80 kg/m3, dzięki czemu jest wysoce odporna na zgniatanie oraz oddziaływanie wody i kondensacji pary wodnej.

Dlatego jest idealnym materiałem termoizolacyjnym i hydroizolacyjnym, stosowanym do ocieplania fundamentów, posadzek, zbiorników, a nawet zewnętrznych przegród budowlanych.

Pianka zamkniętokomórkowa jest bardzo popularna jako materiał przy ociepleniu obór, stajni i chlewni. Zamkniętokomórkową piankę aplikuje się zwykle w kilku, 3- lub 4-centymetrowych warstwach.