Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tiofanat metylowy nie uzyskał odnowienia

Autor:

Dodano:

- Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej nieodnowiono zatwierdzenia substancji czynnej tiofanat metylowy – informuje Vademecum środków ochrony roślin. To kolejna już substancja czynna, która zniknie z rynku Unii Europejskiej.

A kiedy konkretnie? - Koniec sprzedaży produktów opartych o tiofanat metylowy jest możliwe do dnia 19 kwietnia 2021 r. Czas na zużycie zapasów 19 października 2021 r. – podaje Vademecum.

Niedawno pisaliśmy o decyzjach w sprawie wycofania benalaksylu i bromoksynilu. W takim tempie założenia Europejskiego Zielonego Ładu dotyczące redukcji o 50 proc. zużycia środków ochrony roślin w krajach Wspólnoty, szybko wejdą w życie, przed rokiem 2030.

Tiofanat metylowy to popularna substancja czynna środków grzybobójczych. Stosuje się ją solo lub w mieszaninie fabrycznej z innymi substancjami. W takich uprawach jak np. zboża (m.in. fuzarioza kłosów, brunatna plamistość, septorioza plew, septorioza liści, mączniak prawdziwy, rdza brunatna, rdza żółta), burak cukrowy (chwościk, mączniak prawdziwy, rdza, brunatna plamistość), rzepak ozimy (czerń krzyżowych, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, sucha zgnilizna kapustnych), soja czy w roślinach ogrodniczych (lista jest długa).

Tiofanat metylowy to substancja z grupy benzimidazoli. Jej brak znacznie utrudni pracę rolników.

 

×