Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KOWR zakończył pracę nad geoserwisem susza 2020

Autor: PAP

Dodano: 17-10-2020 08:43

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakończył pracę nad geoserwisem susza 2020. To narzędzie, które dostarcza map warunków wzrostu upraw w okresie 29 marca-30 września oraz mapy oceny redukcji plonów - poinformował PAP dyrektor Departamentu Innowacji KOWR Mateusz Balcerowicz.

Jak wyjaśnił Balcerowicz, geoserwis został stworzony do pomocy m.in. dla urzędów wojewódzkich w ocenie skutków tegorocznej suszy. Jak mówił, w tym roku zmienił się system zgłaszania szkód związanych z suszą rolniczą. Straty nie są szacowane na polach przez powoływane przez wojewodów komisje, ale za pomocą specjalnej aplikacji stworzonej przez resort cyfryzacji.

- Zadaniem dla KOWR było dostarczenie wsparcia dla wojewodów, aby ułatwić im ocenę wpływających od rolników wniosków. Było to związane z pracami prowadzonymi przez KOWR z danymi satelitarnymi oraz pojawieniem się epidemii koronawirusa, z powodu której ograniczono pracę komisji szacujących - tłumaczył Balcerowicz.

W ten sposób zdecydowano na "doposażenie" urzędów wojewódzkich w wiedzę na podstawie zdjęć satelitarnych, o tym jak w danym roku kształtowały się możliwości wzrostu roślin, określonych gatunków, w określonych miejscach. Dodał, że w tym celu wykorzystywane są dane z satelitów amerykańskich, dokładność wynosi 1 km na 1 km.

Do tego zostały pobrane dane z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dane z wniosków o dopłaty wszystkich producentów rolnych i nałożone na zdjęcia satelitarne. Uwzględniono też dane meteorologiczne. W ten sposób co 8 dni dostarczane są mapy warunków wzrostu upraw do pracowników urzędów wojewódzkich, którzy mają ocenić wnioski o rekompensaty suszowe - poinformował dyrektor.

Przygotowana została także mapa redukcji plonu, która wskazuje, poziom utraty plonów wybranych upraw z powodu suszy w okresach największego zapotrzebowania na wodę.

Geoserwis KOWR jest komplementarnym narzędziem dla Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej opracowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa dostarcza map warunków wzrostu upraw dla 23 okresów monitorowania upraw, obejmujących terminy 29 marca-30 września oraz mapy oceny redukcji plonów dla: zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin okopowych, rzepaku ozimego i kukurydzy.

Od 28 sierpnia 2020 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa regularnie organizuje szkolenia on-line, których celem jest zapoznanie użytkowników z funkcjonalnością geoserwisu oraz metodyką przygotowania map, które opracowane są na podstawie danych satelitarnych.

Dotychczas odbyło się dwadzieścia szkoleń, w których udział wzięło 1182 uczestników. Do końca października planuje się przeprowadzenie 9 szkoleń tur spotkań.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę producenci rolni mogą składać za pomocą publicznej aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą" do 30 listopada br. Aplikacja jest dostępna pod adresem: https://aplikacje.gov.pl/app/susza/.

W tym roku susza rolnicza w Polsce była niewielka i wystąpiła głównie na terenie województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Niedobór wody najbardziej odczuły uprawy kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, zboża jare oraz krzewy owocowe.

×