Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

To już 103 ogniska ASF na terenie Polski w tym roku

Autor:

Dodano:

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym ognisku ASF. Choroba ponownie wystąpiła w niewielkim stadzie świń na Podkarpaciu.

To już 103. ognisko ASF w 2020 r. Wyniki badań potwierdzające wystąpienie choroby otrzymano 28 października br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Jak czytamy w komunikacie GLW - Powyższe ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 11 świń, położonym w miejscowości Charytany, gmina Laszki, powiat jarosławski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Tym samym liczba padłych bądź zlikwidowanych z powodu ASF świń w 2020 r. na terenie Polski wyniosła 56 911.

Sprawdź aktualny zasięg występowania ASF na terenie Polski.

×