Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wkrótce prąd będzie droższy

Autor:

Dodano:

Nawet jeśli cena energii elektrycznej pozostanie na obecnym poziomie, wszyscy za prąd zapłacimy po nowym roku drożej. To za sprawą nowej „opłaty mocowej”.

Wszystko wskazuje na to, że obietnice rządu utrzymania cen energii elektrycznej będą miały tylko połowiczne pokrycie w rzeczywistości. Przekonalibyśmy się o tym już w październiku, jednak prace nad ustawą, która wprowadza nową opłatę w rachunkach za prąd opóźniły się i regulacje wprowadzone mają zostać dopiero od nowego roku.


Według projektu wspomnianej ustawy, na naszych rachunkach za energię elektryczną do opłaty taryfowej za dystrybucję i przesył energii doliczana będzie jeszcze opłata „za utrzymanie mocy w energetyce”. Innymi słowy, wszyscy odbiorcy będą zmuszeni zapłacić koncernom za swoje bezpieczeństwo energetyczne, czyli gotowość wytworzenia i dostarczenia prądu albo stałe utrzymywanie zdolności wytwórczych.


Wysokość tej tzw. opłaty mocowej ma być uzależniona od taryfy i poboru energii. Zapłacą zarówno przedsiębiorcy, jak i odbiorcy indywidualni. Jak szacuje Polsat News, ta nowa danina w skali roku gwarantuje koncernom energetycznym dodatkowe zyski w wysokości 5,4 mld zł. Pieniądze te mają sfinansować modernizację linii i budowę nowych bloków energetycznych. Nowe regulacje miały wejść w życie już 1 października br., ale jak widzimy termin się przesuwa. Ustawodawca zakłada obecnie wprowadzenie opłaty od 1 stycznia 2021r.


Portal rachuneo.pl uważa, że przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu roku będzie musiało dołożyć do rachunków za prąd około 120 zł. W przypadku gospodarstw rolnych kwota ta z pewnością będzie większa. Wysokość opłaty mocowej nie jest jednak jeszcze znana – ustalić ma ją Urząd Regulacji Energetyki (URE). Z wprowadzeniem nowej opłaty wiąże się operacja dostosowania liczników u odbiorców energii, tak by umożliwiały zdalny odczyt danych w trybie godzinowym.


W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, iż nowa danina zmotywować ma odbiorców (szczególnie komercyjnych) do szukania oszczędności - zmniejszenia zużycia prądu w godzinach szczytowych lub inwestycje w OZE. Nie ulega jednak wątpliwości, że to także sposób na podniesienie rentowności państwowych spółek, a przede wszystkim elektrowni konwencjonalnych.

×