Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrostowy tydzień notowań zbóż na światowych giełdach

Autor:

Dodano:

W minionym tygodniu na światowych giełdach powróciły wzrosty cen zbóż, ale piątkowe notowania zakończyły się w większości zniżką.

Miniony tydzień na światowych giełdach zbóż upłynął pod dyktando kupujących. W ujęciu tygodniowym ceny wzrosły odrabiając część wcześniejszych korekcyjnych spadków (po wyznaczeniu w trzeciej dekadzie października kilkuletnich szczytów notowań).

Pszenica na Matif w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek potaniała o 0,1 proc. i kosztowała 208,75 euro/t (945 zł/t) i jest o 17,1 proc. droższa niż przed rokiem o tej porze. Przez ostatni tydzień notowania podniosły się o 1,7 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie styczniowym w piątek wzrosła o 0,1 proc. i wyniosła 188,50 euro/t (853 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 15,1 proc. W ujęciu tygodniowym notowania wzrosły o 1,9 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym w piątek potaniała o 1,2 proc. i kosztowała 221,19 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 17,5 proc. Przez ostatni tydzień cena podniosła się o 0,6 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago spadła o 0,6 proc. i wyniosła 160,13 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 8,4 proc. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 2,1 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,12 proc. (208,75 euro/t- 945 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,19 proc. (221,19 USD/t- 845 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,13 proc. (188,50 euro/t- 853 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,61 proc. (160,13 USD/t- 612 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×