Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rekord Polski ustanowiony na Praskiej Giełdzie Spożywczej

Autor:

Dodano:

60 kilometrów 260 metrów – taki dystans jest obecnie nowym rekordem Polski w 24-godzinnym pchaniu samochodu przez jednego człowieka. Ustanowienie tego rekordu miało miejsce na podwarszawskiej Praskiej Giełdzie Spożywczej, a dokonał tego znany wszechstronny wyczynowiec Wojciech „Sobieraj” Sobierajski.

Wydarzenie to odbywało się podczas przerwy sanitarnej: od godz. 13:00 w sobotę 7 listopada – do godz. 13:00 w niedzielę 8 listopada br. i miało miejsce na odkrytym terenie handlowym na Praskiej Giełdzie Spożywczej. Samochód z kierowcą w środku, pchany przez Wojciecha Sobierajskiego, poruszał się siłą mięśni sportowca po wyznaczonej siedemsetmetrowej pętli.

Rywalizacja sportowa, będąca w tym przypadku zmaganiem się wyczynowca z samym sobą – z własnym zmęczeniem, potwornym bólem, cierpieniem i z dystansem.

Wojciech „Sobieraj” Sobierajski jest mieszkańcem Ząbek (na terenie tej miejscowości znajduje się PGS) i wraz ze swoimi braćmi tworzy wybitnie usportowiony team, który jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród indywidualnych i zespołowych. On sam jest czterokrotnym medalistą mistrzostw świata w biegach z przeszkodami – w tym wicemistrzem świata na stumetrowym torze przeszkód.

Praska Giełda Spożywcza już od wielu lat uczestniczy i służy pomocą przy organizacji imprez sportowych, które cieszą się zainteresowaniem społeczności lokalnej. W ten sposób realizuje w praktyce ideę społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jako hurtownia spożywcza rozpoczęła działalność już w 1991 roku. Początkowo giełda była typowym targowiskiem. Dzisiaj oferuje profesjonalne magazyny, na które składają się magazyny użytkowe do wynajęcia pod branżę spożywczą, pozwalające na komfortowe przechowywanie i dystrybucję produktów. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, którego powierzchnia użytkowa sięga aktualnie 12 ha.

Na terenie PSG można otrzymać praktycznie wszystkie potrzebne artykuły spożywcze, w które zaopatrują się właściciele sklepów detalicznych. Są to przede wszystkim owoce i warzywa, jaja, kawa, mrożonki, napoje, mięso i wędliny.

×