Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak szybko może zwrócić się inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Autor:

Dodano:

Rachunek za prąd znowu wzrośnie o około 12% w 2021 r. Dynamicznie zmieniające się ceny za 1 kWh energii elektrycznej mają niewątpliwy wpływ na czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę. Co jeszcze może przyspieszyć zwrot  pieniędzy zainwestowanych w instalację fotowoltaiczną?

Jak podkreślał Michał Gondek, dyrektor Pionu Inwestycyjno-Technicznego w Columbus Energy podczas NWwR Online, na szybkość zwrotu inwestycji w instalacje fotowoltaiczną ma wiele czynników, takich jak: ceny energii sieciowej, sposobu rozliczenia energii - czy jest rozliczana w oparciu o system opustów (instalacje o mocy poniżej 50 kW) czy też energia jest sprzedawana (farmy o mocy powyżej 50 kW) oraz od ceny zakupu samej instalacji.

Uwzględniając średnią cenę zakupu instalacji fotowoltiacznej oraz model opustów okres zwrotu w instalację fotowoltaiczną będzie wahał się przedziale 7-9 lat.

W przypadku skorzystania dodatkowo np. z ulgi z podatku rolnego (w zależności od tego w jakiej formie rolnik rozlicza się z fiskusem) można skrócić czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę nawet do 5 lat. 

Planujesz zainwestować w OZE w gospodarstwie rolnym? Zapraszamy do skorzystania z Giełdy Rolnej!

×