Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W ostatnim tygodniu podrożała większość zbóż na świecie

Autor:

Dodano:

W minionym tygodniu na światowych giełdach przeważały wzrosty cen zbóż. W ujęciu tygodniowy ceny nie zmieniła jedynie kukurydza na MATIF.

Ostatni tydzień na światowych giełdach zbóż był (podobnie jak dwa poprzednie) w większości umiarkowanie wzrostowy. W ujęciu tygodniowym ceny wzrosły odrabiając część wcześniejszych korekcyjnych spadków, a w przypadku kukurydzy wyznaczając nowe szczyty notowań w obecnej fali wzrostowej.

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek nie zmieniła ceny i kosztowała 211,50 euro/t (948 zł/t) i jest o 15,4 proc. droższa niż przed rokiem o tej porze. Przez ostatni tydzień notowania podniosły się o 0,4 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie styczniowym w piątek nie zmieniła się i wyniosła 194,50 euro/t (872 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 17,2 proc.

Pszenica na CBOT w kontrakcie grudniowym w piątek podrożała o 1,4 proc. i kosztowała 219,17 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 12,9 proc. Przez ostatni tydzień cena podniosła się o 0,5 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,3 proc. i wyniosła 167,51 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 17,3 proc. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 0,5 proc. W poniedziałek amerykańska kukurydza była najdroższa od lipca 2019 r.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena nie zmieniła się (211,50 euro/t- 948 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,40 proc. (219,17 USD/t - 824 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena nie zmieniła się (194,50 euro/t - 872 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,31 proc. (167,51 USD/t - 630 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×