Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zaliczki dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW wypłacone

Autor:

Dodano:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że zakończyła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za rok 2020. Na konta rolników przekazała łącznie ponad 12,5 mld zł.

„Wypłata zaliczek rozpoczęła się 16 października i trwała do 30 listopada 2020 r. Ich wysokość w przypadku płatności bezpośrednich wynosiła 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych PROW - 85 proc.

Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło w tym roku 1,3 mln rolników. Pula środków finansowych przeznaczonych na realizację tych płatności to 15,5 mld zł, z tego w postaci zaliczek do rolników trafiło już 10,4 mld zł.

Z kolei w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych z PROW 2014-2020 ARiMR wypłaciła 2,14 mld zł.

1 grudnia Agencja rozpoczęła realizację płatności końcowych” - to wszystko, o czym informuje agencja. Wciąż nie podano, ile i jakich płatności wypłacono, a ile i jakich nie - i dlaczego.

A jest o czym mówić – jeśli zaliczki dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc., to powinno na nie trafić nie 10,4 mld zł, a 10,85 mld zł. Nie wiadomo, ile przeznaczone jest w tym roku na płatności obszarowe z PROW – trudno więc oszacować, czy przekazano 85 proc. należności.

Czekamy więc nadal na szczegółowe informacje agencji.

Zwróćmy też uwagę na brak informacji o planach dotyczących kwoty, jaka jeszcze w tym roku trafi do polskich rolników z tytułu pełnych dopłat - ostatnio było tak, że zaliczki wyczerpywały pulę przeznaczaną na dany rok. Czy tak będzie i w tym roku? Nie podano.

 

×