Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dobry stan zbóż ozimych w Wielkopolsce

Autor:

Dodano:

Na zachodzie kraju plantacje zbóż ozimych prezentują się na ogół korzystnie. Nie widać na nich oznak chorobowych, większych śladów po żerowaniu szkodników.

Nasza redakcja odwiedza różne plantacje w kraju. Tym razem udaliśmy się do Sielinka, w woj. wielkopolskim , gdzie bliżej przyglądaliśmy kondycji roślin.

Plantacje zbóż nie budzą zastrzeżeń. W jęczmieniu ozimym, który w Sielinku siany był 23 września szybko pojawiła się plamistość siatkowa jęczmienia. Dlatego konieczne było zastosowanie wczesnego zabiegu fungicydem. Na plantacjach z terminów wrześniowych dokuczliwa była także ploniarka zbożówka, która intensywnie atakowała zboża, przeciwko której wykonano zabieg w fazie 2-3 liści jęczmienia.

Plantacje pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego siane w październiku także prezentują się dobrze.. Na dobry stan roślin wpływa to, że zboża w Sielinku siane po sobie są tylko w niewielkim stopniu. O kondycji upraw, przebiegu tegorocznej wegetacji jesiennej opowiada Łukasz Kuleczka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w powiecie nowotomyskim.

Zobacz także:

>>> Stan pszenicy ozimej na Mazowszu

×