Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejne województwo z ASF dzików!

Autor:

Dodano:

Stało się! Zachodniopomorskie jest kolejnym regionem naszego kraju w którym wystąpił afrykański pomór świń u dzików. Choroba pojawiła się łącznie już w dziesięciu województwach.

Pierwsze dwa przypadki ASF w Zachodniopomorskiem pojawiły się w gminie Mieszkowice (pow. gryfiński), na południowo-zachodnim krańcu regionu, blisko niemieckiej granicy. Ślady wirusa potwierdzono w materiale pobranym od dwóch samców: trzyletniego (padły) i dwuletniego (odstrzelony) . Możliwe, że choroba przedostała się w tym regionie ze strony niemieckiej - najbliższy przypadek pomoru po polskiej stronie wystąpił w odległości ponad 30 kilometrów. Tak naprawdę nie ma to jednak większego znaczenia, istotne jest to że zachodniopomorskie jest kolejnym regionem kraju dotkniętym pomorem.

Dotychczas pomór dzików wystąpił w naszym kraju w dziesięciu województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Dwa inne województwa - łódzkie i świętokrzyskie pomimo braku potwierdzonych przypadków choroby częściowo włączone zostały do stref. Ma to związek z występowaniem przypadków lub ognisk pomoru tuż przy granicy tych regionów. Na dzień dzisiejszy całkowite wolne od ASF są jedynie województwa: opolskie, śląskie, małopolskie i kujawsko-pomorskie.

Sprawdź zasięg ASF w Polsce!

×