Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wielka hossa amerykańskiej soi i kanadyjskiego rzepaku

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania oleistych na światowych rynkach zakończyły się ponownie wzrostem cen soi i canoli oraz wyznaczeniem nowych ponad 6-7 letnich szczytów notowań. Rzepak na Matif potaniał o 0,1 proc.

Od kilku miesięcy na światowym rynku oleistych trwa trend wzrostowy. Jednak skala wzrostów poszczególnych nasion jest bardzo zróżnicowana. Przez ostatnie cztery miesiące kanadyjski rzepak podrożał o 31 proc. i jest najdroższy od ponad 7 lat (wykres kontynuacyjny poniżej). Cena amerykańskiej soi w tym czasie wzrosła aż o 38 proc. i jest najwyższa od ponad 6 lat. Natomiast notowania rzepaku na Matif w tym okresie podniosły się zaledwie o 8 proc., a cena oscyluje wokół poziomów najwyższych od stycznia br.

Różnica w cenie rzepaku europejskiego i kanadyjskiego (gorszej jakości) jest obecnie niewielka (ok. 40 zł/t canola jest tańsza) i raczej nie do utrzymania (Unia Europejska jest importerem netto rzepaku, koszt frachtu). W najbliższej przyszłości należy się spodziewać wzrostu ceny rzepaku na Matif lub spadku notowań canoli. Biorąc pod uwagę czynniki rynkowe i okołorynkowe (m.in. wzrost cen olei roślinnych i ropy) należy raczej oczekiwać wzrostu cen rzepaku na paryskiej giełdzie.

Cena rzepaku na Matif w kontrakcie lutowym wczoraj spadła o 0,1 proc. i wyniosła 412,75 euro/t (1864 zł/t) i jest o 1,1 proc. wyższa niż o tej porze przed rokiem. Notowania kanadyjskiej canoli wczoraj podniosły się o 1,7 proc. i wyniosły 634,30 CAD/t. Przez ostatni rok cena wzrosła o 36,2 proc. Uzyskana wczoraj cena jest najwyższa od 06 czerwca 2013 r. Amerykańska soja wczoraj podrożała o 1,9 proc. i kosztowała 456,81 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 33,9 proc. Osiągnięta wczoraj cena jest najwyższa od 13 sierpnia 2014 r.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,12 proc. (412,75 euro/t- 1864 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 1,91 proc. (456,81 USD/t- 1694 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 1,68 proc. (634,30 CAD/t- 1822 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

×