Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rosja: Mogą być ustalane maksymalne ceny żywności

Autor:

Dodano:

W Rosji rząd może wkrótce ustalić maksymalne ceny na żywność „społecznie istotną” na okres 90 dni. Prezydent Putin podpisał ustawę uchwaloną przez parlament w trybie pilnym na krótko przed końcem roku.

Do tej pory rząd mógł to wykorzystać dopiero po wzroście cen poszczególnych artykułów spożywczych o ponad 30 proc. w ciągu 30 dni kalendarzowych.

Podczas pandemii COVID-19 rząd rosyjski musi kontrolować sytuację rynkową, aby chronić obywateli w całym kraju lub w poszczególnych regionach przed bezpodstawnymi wzrostami cen podstawowych artykułów spożywczych.
Według rosyjskiego prokuratora generalnego w grudniu ceny żywności gwałtownie wzrosły, np. cukru o prawie 75 proc. i oleju słonecznikowego o 24 proc., ale także mąki i pieczywa odpowiednio o 13 proc. i 6 proc.

Putin stwierdził, że było to w mniejszym stopniu spowodowane pandemią, a bardziej próbami dostosowania cen krajowych do światowej gospodarki rynkowej.

Już w połowie grudnia odpowiedzialne ministerstwa uzgodniły z producentami i sieciami handlowymi ustabilizowanie cen detalicznych na najpopularniejsze produkty spożywcze, początkowo do końca I kwartału 2021 r.

Ponadto pod koniec grudnia rząd zatwierdził przekazanie łącznie 4,7 mld rubli (1 rubel = 0,0496 zł, NBP 2021-01-08) na zakup pszenicy chlebowej przez młyny i zwroty kosztów dla producentów chleba w poszczególnych regionach.

×