Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Cztery ogniska grypy ptaków w tym roku

Autor:

Dodano:

W 2021 roku wykryto już cztery ogniska grypy ptaków, znajdują się one w czterech województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim, lubelskim i dolnośląskim. Kolejne kraje wprowadziły zakaz importu drobiu z Polski lub go rozszerzyły.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 3. i 4. ogniska w 2021 r. grypy ptaków (HPAI) w Polsce. Występowanie choroby zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi przez Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Trzecie ognisko ptasiej grypy stwierdzono w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Radostowo (w gminie Jeziorany, powiat olsztyński), woj. warmińsko-mazurskie, gdzie znajdowało się 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy.

Czwarte ognisko wykryto w miejscowości Staw (gmina Lubiszyn, powiat gorzowski), woj. lubuskie, gdzie w gospodarstwie przebywało 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania choroby, tj. likwidacja stad. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Kilka dni wcześniej choroba została wykryta w gospodarstwie w miejscowości Linowo (w gminie Świecie nad Osą, powiat grudziądzki), woj. kujawsko-pomorskie. Hodowano tam 11 227 indyków rzeźnych. Na początku tego roku badania potwierdziły zaś grypę ptaków w stadzie indyków rzeźnych w wieku 4,5 oraz 2,5 miesięcy. W gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Lisiowólka (gmina Wohyń, powiat radzyński), woj. lubelskie znajdowało się 28 590 tych ptaków.

W ubiegłym roku badania laboratoryjne wykazały pojawienie się choroby w 51 gospodarstwach. W sumie w pierwszym półroczu stwierdzono grypę ptaków w 32 ogniskach, a w drugim półroczu w 19.

Występowanie tej choroby ogranicza eksport drobiu. Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że w tym roku zakaz importu polskiego drobiu wprowadziły Filipiny oraz Arabia Saudyjska, natomiast rozszerzyły zakaz jego przywozu - Hongkong oraz Białoruś.

×