Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

ASF kolejny raz blisko województwa łódzkiego

Autor:

Dodano:

Nie pierwszy raz afrykański pomór świń zawitał w bezpośrednie sąsiedztwo województwa łódzkiego. Tym razem chorobę potwierdzono raptem kilometr od granic regionu.

Jak wynika z mapy Głównego Inspektoratu Weterynarii, chorobę potwierdzono u dzika odstrzelonego na terenie miejscowości Rozwady w gminie Gielniów (pow. przysuski. Raptem kilometr na zachód rozpoczyna się granica gminy Opoczno administracyjnie należącej już do województwa łódzkiego.

To nie pierwszy przypadek pomoru w tej okolicy. Niemal równo przed rokiem choroba pojawiła się w innej części gminy Gielniów - wówczas zarażony dzik pochodził z wypadku. Szczęśliwie wówczas choroba nie rozprzestrzeniła się w okolicy, mamy nadzieje że podobnie stanie się i tym razem.

To również nie jedyny w ostatnim czasie przypadek ASF w bliskie odległości od granic województwa łódzkiego. Na początku grudnia informowaliśmy o wystąpieniu choroby zaledwie 250 metrów od granic powiatu rawskiego:

Łódzkie jest jak na razie jednym z sześciu województw naszego kraju w którym nie potwierdzono przypadków ASF. Jednak ze względu na występowanie choroby tuż przy granicy województwa kilka gmin powiatu skierniewickiego, rawskiego i opoczyńskiego zostało włączonych do strefy czerwonej.

×