Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowe Zetory Forterra już w sprzedaży. Co się zmieniło i ile kosztują?

Autor:

Dodano:

Popularne wśród krajowych rolników Zetory Forterra doczekały się właśnie odświeżenia. Zmian jest sporo, czy przypadną one do gustu sympatykom czeskiej marki?

Na pierwszy rzut oka zauważymy iż całkowicie zmienił się wygląd zewnętrzny ciągników, jednak to nie koniec zmian. Te pojawiły się także we wnętrzu kabiny i mają za zadanie poprawić komfort pracy operatora.

Szeroka gama modelowa

Cała gama modelowa Zetora Forterry obejmuje ciągniki czterocylindrowe o mocach od 96 do 147 KM. W tym przedziale mocowym czeski producent zaoferował łącznie 3 grupy modelowe.

Forterra CL to najprostsza wersja w podstawowej kompletacji z silnikami o mocy 96, 106, 117, 126 oraz 136 KM i wyposażona jest w rewers mechaniczny oraz przekładnię 24/18.

Forterra HSX występuje w trzech wariantach mocy: 117, 126 oraz 136 KM. W ciągniku zastosowano rewers hydrauliczny oraz bardziej nowoczesną przekładnię Eco 40 z 30 biegami w obu kierunkach. Skrzynia ta oferuje 13 biegów w zakresie roboczym od 6 do 12 km/h oraz pozwala na osiągnięcie prędkości 40 km/h przy zredukowanej do 1800 obr./min. prędkości obrotowej silnika.

Topową wersją jest Forterra HD, która już pod względem rozmiarów ma odpowiadać ciągnikom sześciocylindrowym. Jest ona dostępna z silnikami o mocy 126, 136 oraz 147 KM. Podobnie jak w HSX zastosowano w nim skrzynię Eco 40 z rewersem hydraulicznym. Wyznacznikiem tego modelu jest bogate wyposażenie standardowe obejmujące m.in. niezależnie amortyzowaną oś przednią, amortyzację kabiny, czy pneumatycznie amortyzowany fotel.

Jakie zmiany?

Nowa Forterry wyposażone są w silniki 4-cylindrowe o poj. prawie 4,2 l. Spełniają one normy emisji spalin Stage V dzięki zastosowaniu aktywnego filtra cząstek stałych DPF oraz systemu SCR. Zadbano także o lepsze odprowadzenie ciepła z komory silnikowej.

Już na pierwszy rzut oka zauważymy całkowicie zmieniony design – ten został zaprojektowany przez włoskie studio Pininfarina i trzeba przyznać iż wygląda niezwykle nowocześnie, świeżo i agresywnie. Z punktu widzenia użytkownika ważną zmianą jest zastosowanie nowych plastików karoserii, które mają być odporne na wysokie temperatury i promieniowanie UV.

Na poprawę komfortu pracy z pewnością wpłynie zastosowanie nowych reflektorów całkowicie nowego i bardziej wydajnego systemu klimatyzacji oraz ogrzewania kabiny, nowego dachu kabiny zapewniającego lepszą widoczność na zagregowany z ciągnikiem ładowacz czołowy, czy zastosowanie ambientowego oświetlenia prawego panelu roboczego.

A co z cenami?

Jeśli chodzi o ceny nowych ciągników Zetor Forterra to w przypadku wersji CL cennik rozpoczyna się od kwoty 210 100 zł netto, za Forterrę HSX należy zapłacić od 225 700 zł, a za największą i najlepiej wyposażoną w gamie Forterrę HD od 285 800 zł netto. Warto dodać iż są to ceny dotyczące ciągników z 2021 r.

Jeśli zaś poszukujecie ciągników używanych to koniecznie sprawdźcie Giełdę Rolną!

×