Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W strefie czarnobylskiej żyje stado zdziczałych krów

Autor:

Dodano:

W strefie czarnobylskiej na północy Ukrainy zaobserwowano stado zdziczałych krów. Zwierzęta zostały bez opieki po śmierci ich gospodarzy, mieszkających w objętym zakazem osiedlania się obszarze wokół elektrowni jądrowej.

Zdziczałe krowy zaobserwowano w pobliżu wsi Łubianka - czytamy w komunikacie Czarnobylskiego Radiacyjno-Ekologicznego Rezerwatu Biosfery. Stado pojawiło się w rezerwacie po śmierci ich gospodarzy - zamieszkujących nielegalnie Łubiankę.

Mieszkańców Łubianki, tak jak innych ludzi zamieszkujących okolice Czarnobyla, przymusowo wysiedlono po awarii w elektrowni jądrowej w 1986 roku, jednak są osoby, które samowolnie powróciły do swoich domów i mieszkają tam do dziś.

Jak zapewniono, zwierzęta są w dobrym stanie i dobrze radzą sobie ze śnieżną i mroźną zimą. Zaznaczono, że stado chroni młode, a cielęta są dobrze zaadaptowane do zimna. Podkreślono, że krowy zaczęły zachowywać się tak jak ich przodkowie, czyli żyjące dawniej na tym terenie tury.

- To nie pierwszy taki przypadek na tym terenie. Po katastrofie przez prawie rok stado zdziczałego bydła żyło koło byłej wsi Czystohałiwka - dodano. Rezerwat opublikował też zdjęcia zwierząt w zimowej aurze.

×