Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Choroby widoczne głównie na wcześnie sianej pszenicy

Autor:

Dodano:

Wczesny termin siewu ma swoje zalety. Dobrze rozkrzewione rośliny budują głęboki i wydajny system korzeniowy, po zimie szybciej wznawiają wegetację. By jednak rośliny nie straciły potencjału plonowania, o takie łany należy odpowiednio dbać już jesienią.

Nie jest zaskoczeniem, że na wcześnie sianych plantacjach zbóż notowana jest  większa presja chorób grzybowych. Bywa ona na tyle silna, że potrzebny jest zabieg fungicydowy już na jesieni. Takie plantacje wymagają także bezwzględnie zabiegu herbicydowego, gdyż chwasty osiągają w takich łanach szybko zawansowane fazy rozwojowe.

Niestety w praktyce bywa tak, że z różnych przyczyn nie uda się wykonać odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych na jesieni, a wszystkie zaległości muszą zostać nadrobione wiosną. Z takim problemem zmagać się będą rolnicy z regionów, w których w miesiącu październiku spadło zbyt dużo opadu. Nadmiar wody skutecznie uniemożliwiał przeprowadzenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych zaplanowanych na ten miesiąc.

Zarówno zabiegów odchwaszczających jak i zabiegów fungicydowych nie udało się wykonać na parcelach z uprawą pasową na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pszenica ozima wysiana w tym systemie jest dobrze rozkrzewiona (ma średnio 4 rozkrzewienia) i a rośliny tworzą rozbudowany system korzeniowy.

Na liściach są jednak widoczne objawy chorób liści, obecny jest mączniak prawdziwy zbóż i traw oraz rdza brunatna. Delikatne przebarwienia na pochwach liściowych mogą natomiast wskazywać na obecność chorób podstawy źdźbła.

Rozwój patogenów wywołujących choroby podsuszkowe może postępować w okresie zimowym, a także z pewnością choroby te dadzą o sobie znać wczesną wiosną.

Zanim ruszy wegetacja należy dobrze zlustrować oziminy. Część łanów pszenicy ozimej ze względu na nienajlepszy stan fitosanitarny może wymagać wczesnego zabiegu fungicydowego, wykonanego po wznowieniu wegetacji przez rośliny (w okresie dokrzewienia wiosennego).

×