Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Puda: Kolejny krok w otwieraniu chińskiego rynku

Autor:

Dodano:

Dziś zakończył się ważny etap w pracach nad dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. Minister rolnictwa, Grzegorz Puda, podpisał dwa dokumenty bilateralne z Generalną Administracją Celną ChRL określające warunki eksportu do ChRL kolejnych grup polskich produktów: mąki oraz produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze.

Choć dzisiejsze wydarzenie kończy bardzo ważny etap nie procedury zatwierdzającej te produkty do eksportu na rynek chiński, nie oznacza ono jeszcze otwarcia rynku chińskiego dla tych produktów. Jednak jak przekonuje szef resortu rolnictwa, protokoły mają bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności na rynek chiński z uwagi na fakt, że stanowią konkretny krok w uzyskaniu dostępu do rynku chińskiego dla ważnych dla nas produktów.

– Jest to zakończenie kolejnego, jednego z ostatnich, etapu procedur otwarcia rynku chińskiego dla tych produktów z Polski. To zwieńczenie wieloletnich prac nad protokołami jest sukcesem, mając zwłaszcza na uwadze trwającą od roku pandemię i związane z nią ograniczenia. Dzięki wsparciu polskich służb dyplomatycznych udało się uzgodnić ze stroną chińską, że protokoły zostaną podpisane w trybie zdalnym – informuje minister. – To efekt pracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz polskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych i dziękuję im za wysiłek włożony w negocjowanie dokumentów – dodaje.

Jak wskazuje minister Puda, podjęte działania były odpowiedzią na ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży mleczarskiej i zbożowej rozpoczęciem sprzedaży na rynek Państwa Środka. W jego opinii, zarówno pasze pochodzenia mlecznego, jak i mąka są produktami o dużym potencjale eksportowym.

Chiny są ważnym rynkiem dla polskiego eksportu rolno-spożywczego. Nasze produkty mleczne już teraz cieszą się tam dużą popularnością i są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie do Chin. Wiele z nich, tak jak np. pasze pochodzenia mlecznego, wymaga przejścia długotrwałej procedury dopuszczającej, jak informuje MRiRW.

Strona polska liczy na jak najszybsze zakończenie procedury otwierającej rynek Państwa Środka dla polskich producentów pasz pochodzenia mlecznego oraz mąki.

– Jest to niezwykle ważny moment i bez wątpienia wielki sukces ministra Grzegorza Pudy – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka. – Na podpisanie tego dokumentu czekaliśmy bardzo długo. Widać, że starania dyplomatyczne ze strony polskiego ministra, w tym też i udział nowej radcy rolnej w Chinach przyniosły nowe dobre światło na relacje handlowe. Czekamy teraz na sfinalizowanie ostatnich dokumentów, by móc rozpocząć eksport. Mam nadzieję, że stanie się to lata moment i 11 naszych firm będzie mogło rozpocząć eksport permeatu serwatkowego do Chin – dodaje.

×