Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PSP: w weekend na Mazowszu było 130 pożarów, 4 osoby nie żyją

Autor:

Dodano:

Od piątku na terenie województwa doszło do 130 pożarów, w tym 72 w budynkach mieszkalnych. Cztery osoby straciły życie. Mazowiecka Państwowa Straż Pożarna apeluje o "zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu urządzeń grzewczych".

Oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Karol Kierzkowski przekazał w poniedziałek, że od piątku 5 lutego 2021 roku na terenie województwa powstało 130 pożarów, w tym 72 w budynkach mieszkalnych.

W piątek 5 lutego 2021 w Warszawie przy Alei Stanów Zjednoczonych w pożarze trzypiętrowego budynku mieszkalnego zginęła jedna osoba. W niedzielę w Piastowie w pożarze kamienicy życie straciły dwie osoby, a dwie kolejne odniosły obrażenia. W nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Szkopy w powiecie sokołowskim powstał pożar budynku drewnianego parterowego. Jedna osoba straciła życie.

"W związku z trwającym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o obowiązkowych okresowych przeglądach instalacji gazowej i elektrycznej oraz kontroli przewodów wentylacyjnych i czyszczeniu przewodów kominowych" - zwrócił uwagę Kierzkowski. W 2021 roku strażacy na Mazowszu uczestniczyli w ok. 1251 pożarach, z czego 687 dotyczyło obiektów mieszkalnych. Strażak poinformował, że zginęło 15 osób, z czego 13 "we własnych domach". Około 300 pożarów w tym roku było związanych z pożarem sadzy w kominie. "Zdarzenia te stanowią poważne zagrożenie zdrowia i życia dla ludzi oraz mogą spowodować m.in. pożar dachu lub sąsiadujących budynków" - dodał.

Straż pożarna zachęca, by dla własnego bezpieczeństwa zainstalować "domową czujkę dymu", która ostrzeże o powstaniu ognia. "Użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem mogą zabezpieczyć życie swoje rodziny montując czujkę czadu, czyli tlenku węgla" - przypomina Kierzkowski. W 2021 roku mazowieccy strażacy byli wzywani już 50 razy do zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla.

PSP informuje, że zagrożenie w budynku mieszkalnym może stanowić nie tylko ogień, ale także nieusunięty z dachu, zalegający śnieg. "Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi" - podkreśla Kierzkowski.

W najbliższych dniach będzie utrzymywała się mroźna pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje niskie temperatury od -8 st. C w dzień do -12 st. C w nocy. Prognozowane są opady śniegu.

"Apelujemy, aby zimą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze, zwłaszcza takie, które po zmroku przebywają na zewnątrz budynków. Należy zawiadomić służby ratunkowe, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie" - poinformowała Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

×