Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny tuczników wyraźnie w górę!

Autor:

Dodano:

Na rynku trzody chlewnej da się zaobserwować pewne ożywienie. Oczywiście trudno wciąż mówić o opłacalności produkcji, jednak w porównaniu z zeszłym tygodniem odnotowaliśmy dość duży wzrost cen.

W ciągu minionych dwóch tygodni rynek tuczników wyraźnie się ożywił. Już w zeszłym tygodniu zaczęły do nas docierać sygnały na temat trudności zakładów mięsnych w zakupie odpowiednio dużych partii tuczników. Pociągnęło to za sobą pewien wzrost cen: 

Trend ten utrzymał się także w kolejnych dniach. Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, ostatni tydzień przyniósł podwyżki stawek za tuczniki rzędu 20 groszy. 

Na dzień dzisiejszy średnia cena półtusz ocenionych w klasie E wynosi 5,20 zł netto, co oznacza, że w porównaniu z minionym notowaniem tuczniki w wadze bitej ciepłej podrożały o 22 grosze. Stawki wahają się w zakresie 4,75 - 5,50 zł netto za kilogram. 

Podobne podwyżki dotyczą świń sprzedawanych w wadze żywej: na dzień dzisiejszy za żywiec wieprzowy pierwszej klasy krajowe skupy płacą 4,07 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 3,60 - 4,30 zł netto za kilogram. 

I choć w chwili obecnej trudno piać z zachwytu - obecne ceny wciąż nie równoważą ponoszonych przez rolników kosztów, ostatnie zmiany są z pewnością krokiem w dobrym kierunku. Liczymy, że trend ten utrzyma się w kolejnych tygodniach i nareszcie będziemy mogli mówić o końcu kryzysu na rynku. 

Sprawdź aktualne ceny tuczników!

Chcesz kupić lub sprzedać zwierzęta? A może szukasz tańszej paszy? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

×