Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kujawiak: Posiadając HF-y trzeba myśleć o wydajności min. 10 tys. litrów

Autor:

Dodano:

Tegoroczne Targi Ferma w Łodzi ze względu na sytuację epidemiczną wyjątkowo odbyły się w wersji online. Podczas jednego z wykładów w sesji dotyczącej bydła dr Ryszard Kujawiak mówił o organizacji bazy paszowej dla wymagającej rasy bydła mlecznego, jaką stanowią krowy holszyńsko-fryzyjskie.

Dr Kujawiak podczas swojego wystąpienia poruszał problemy związane z zaspokojeniem potrzeb pokarmowych wymagających pod tym względem krów rasy HF. Jednak z uwagi na problemy techniczne organizatora z dźwiękiem, do części wykładu nie było dostępu.

Jak informował prelegent, przeciętna dawka pokarmowa krowy mlecznej składa się w 60 proc. z pasz objętościowych, 35 proc. z pasz treściwych i 5 proc. z dodatków mineralno-witaminowych. Choć ostatnia z wymienionych pozycji stanowi zaledwie 5 proc., odgrywa niezwykle istotną rolę w żywieniu krów.

Zdaniem dr Kujawiaka, posiadając HF-y trzeba myśleć o wydajności min. 10 tys. litrów. Dlatego czasy, w których krowie mlecznej wystarczała dawka dzienna 125 – 200 g dodatków mineralno-witaminowych, bezpowrotnie minęły. W oborach Sano Agrar Institut przyjmuje się dawkę 10 g dodatku mineralno-witaminowego na 1 litr wyprodukowanego mleka, co przy 40 l daje 400 g dodatków na sztukę dziennie.

W oborach Sano duży nacisk kładzie się na prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej i wiedzę o dokładnej ilości paszy pobieranej przez krowę. Zwierzęta pobierają tam ok. 24 kg TMR-u dziennie przy wydajności laktacyjnej sięgającej 13 tys. litrów.

Jak podkreślał dr Kujawiak, ważną rolę w zbieraniu informacji na temat żywienia bydła odgrywa w gospodarstwie samojezdny wóz paszowy. Ten typ paszowozu pozwala nie tylko na uzyskanie jednorodnej i powtarzalnej dawki pokarmowej, ale również dostarcza informacji na temat niewyjedzonego TMR-u. Dzięki czemu dokładnie wiadomo ile paszy faktycznie krowy pobrały danego dnia. Zdaniem prelegenta taka inwestycja jest opłacalna w stadach powyżej 100 krów.

Poszukujesz pasz, bądź dodatków paszowych? Zajrzyj na gieldarolna.pl

×
Array