Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Gembicka: cyfrowe "paszporty" żywności zwiększą polski eksport

Autor:

Dodano:

Cyfrowe "paszporty" żywności pomogą zwiększyć polski eksport, otwierając go na nowe rynki, i umożliwią śledzenie drogi produktów - oceniła podczas piątkowego Forum Cyfrowej Administracji Publicznej, wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

- Paszportyzacja zapewni dostęp do pełnej wiedzy na temat tego, jaką drogę przeszedł produkt. Chcemy wyjść naprzeciw unijnej strategii +Od pola do stołu+ i śledzić produkt na każdym etapie jego produkcji, m.in. dla większej świadomości konsumentów - powiedziała Gembicka.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że informacje dotyczące pochodzenia produktów coraz częściej odgrywają istotną rolę w wyborach zakupowych Polaków.

W ramach pilotażu projekt paszportyzacji obejmie produkcję ziemniaka, a także rynek wieprzowiny i wołowiny.

- To odpowiedź i wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych branż - ich przedstawiciele i związki producentów bardzo mocno podnosili to, że w tych sektorach paszportyzacja jest kluczowa - powiedziała wiceminister Gembicka.

Wyjaśniła, że w zależności od wyników pilotażu, program paszportyzacji będzie rozszerzany na kolejne sektory gospodarki.

Paszportyzacja ma według Gembickiej również otworzyć nowe rynki eksportowe dla polskiej żywności.

- Nie będzie dyskusji, czy produkt przeszedł taką czy inną drogę; będzie wszystko w formule cyfrowej, będzie łatwo to sprawdzić - powiedziała minister.

Jak dodała, "w zakresie cyfryzacji Ministerstwo Rolnictwa nie próżnuje". Gembicka wskazała, że obecnie trwają prace nad "Jednym okienkiem dla rolnika", które pozwoli rolnikom w sposób elektroniczny korzystać z różnych usług, takich jak wysyłanie zgłoszeń do KRUS czy ARiMR lub ubieganie się o zwrot za paliwo rolnicze.

Powstaje system monitorowania upraw rolnych

- Za pomocą danych z gleby i zdjęć satelitarnych chcemy mierzyć dokładnie informacje na temat suszy i przewidywanych plonów - wyjaśniła Gembicka.

Wskazała, że resort bardzo mocno stawia na rolnictwo precyzyjne, szczególnie w zakresie nawadniania precyzyjnego.

- Dzięki dużo mniejszemu zużyciu wody możemy uzyskać dużo większe plony - przypomniała.

Według Gembickiej pandemia pokazała, że rozwiązania cyfrowe w rolnictwie są potrzebne.

- My nie wprowadzamy ich i nie zostawiamy rolników samych, przez sieć Ośrodków Doradztwa Rolniczego organizujemy szkolenia. Chcemy z jednej strony edukować i zachęcać, z drugiej chcemy wysłuchiwać potrzeb, żebyśmy mogli te rozwiązania ulepszać i wprowadzić je w takiej formule, w jakiej rolnicy ich oczekują - podkreśliła.

Wicedyrektor Centrum GovTech w KPRM, Wojciech Janek zwrócił uwagę, że rozpoznawanie pochodzenia i jakości produktów rolnych może sprawiać trudności, a paszportyzacja umożliwi zwiększenie kontroli nad tymi parametrami.

- Będziemy mogli zamówić towar z naszego województwa czy gminy i za pomocą telefonu komórkowego go rozpoznać - wyjaśnił Wojciech Janek.

Według Janka rolnicy robiący dobre rzeczy będą nagradzani.

- Będziemy widzieć w tym procesie, że oni dbają o dobrostan zwierząt czy zachowanie dobrej jakości - dodał Janek.

Sprawdź najnowsze oferty na Giełdzie Rolnej!

×
Array