Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

UE: Więcej sprawiedliwości w handlu cukrem

Autor:

Dodano:

Europejski przemysł cukrowniczy ponownie opowiedział się za większą równością konkurencji w ramach handlu rolnego UE.

W ubiegłym tygodniu Europejskie Stowarzyszenia Przemysłu Cukrowniczego (CEFS) i Europejskie Związki Rolnicze, Spożywcze i Turystyczne (EFFAT) wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Europejskich Producentów Buraków (CIBE) z zadowoleniem przyjęły deklarację KE, że chce przywrócić równowagę w polityka handlowej UE.

Wcześniej komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis ogłosił podczas prezentacji odpowiedniego dokumentu strategicznego swojego organu, że między innymi naruszenia ochrony środowiska będą podlegały surowszym sankcjom w ramach polityki handlowej. W tym kontekście trzy organizacje patronackie przypomniały sprawozdanie niedawno przedłożone przez KE w sprawie wpływu umów handlowych na rolnictwo europejskie.

To pokazuje, że sektor cukru w UE był jedną z niewielu gałęzi przemysłu, która ucierpiała i nadal cierpi z powodu negatywnych skutków umów handlowych. Dlatego CIBE, CEFS i EFFAT wzywają do dostosowania umów handlowych. Na przykład apeluje się o „warunkową otwartość” unijnego rynku cukru na kraje trzecie UE.

Według stowarzyszeń przemysł cukrowniczy chce nadal konkurować z globalnymi producentami. Należy jednak zapewnić, aby towary importowane z krajów trzecich były produkowane zgodnie z porównywalnymi normami w zakresie ochrony środowiska i przestrzegania praw pracowniczych.

Ponadto stowarzyszenia CIBE, CEFS i EFFAT nalegają na wdrażanie zintegrowanego zrównoważonego rozwoju, czyli włączanie projektów Zielonego Ładu, takich jak strategia „od pola do stołu”, w unijnych umowach handlowych. W szczególności w sektorze cukru, handel międzynarodowy, w obecnym kształcie, raczej podważyłby realizację celów zrównoważonego rozwoju,

Ostatecznie przemysł cukrowniczy opowiada się za silną asertywnością w polityce handlowej UE. Oznacza to również, że UE aktywnie ma przeciwdziałać nielegalnym subsydiom eksportowym niektórych krajów trzecich.

×
Array